Splňte slib a přidejte peníze na školství, napsali středoškoláci Babišově vládě

Zástupci středoškolských studentů vyzývají premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), aby splnil slib zvýšit rozpočet ministerstva školství na příští rok o 30 miliard korun. Podle studentů je resort dlouhodobě podfinancovaný, a to i v situaci, kdy vláda označuje školství za jednu ze svých priorit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Otevřený dopis premiérovi v neděli zveřejnil spolek Česká středoškolská unie (ČSU).

Navýšit rozpočet ministerstva školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT) o 30 miliard přislíbil předseda vlády koncem dubna na setkání se zástupci vysokoškolských a středoškolských studentů. Podle unie středoškoláků ale vládou schválená rozpočtová strategie sektoru veřejných institucí pro roky 2019 až 2021 příslušné navýšení neobsahuje.

184 dnů vládnutí bez důvěry: změny pod taktovkou Babišova kabinetu nekončí. Kdo další musel odejít?

Číst článek

Dokument počítá podle ČSU s navýšením rozpočtu ministerstva o 11,5 miliardy Kč. To ale pokryje pouze plánované změny ve financování regionálního školství a nespadá tak pod slíbenou částku 30 miliard korun, uvedla unie.

„Chápeme, že částky uvedené v Rozpočtové strategii sektoru veřejných institucí nemusí být identické se samotným rozpočtem, nicméně jde o finální strategický dokument,“ obávají se studenti.

400 milionů možná zůstane

ČSU ocenila, že vláda zvažuje ponechání 400 milionů korun v resortu školství namísto plánovaného odebrání za účelem zavedení slevy z jízdného. „Věříme, že je tato možnost zvažována právě proto, že si vláda uvědomuje klíčovost financí v kontextu vzdělávání,“ uvádí unie.

Kde Babiš objevil 170 miliard? Patnáct na ministerstvu školství, 22 na zemědělství, vyplývá z analýzy

Číst článek

Zástupci středoškolských studentů v dopise upozorňují vládu, že školství je dlouhodobě dramaticky podfinancované.

„Dle dat z mezinárodních srovnání patří Česká republika mezi státy OECD k zemím s nejnižším objemem veřejných výdajů na vzdělávání,“ uvádějí studenti. Vláda má podle nich navýšením rozpočtu školství prokázat, že je pro ni vzdělání skutečnou prioritou.

Česká středoškolská unie a studenti vysokoškolských oborů v otevřeném dopise už dříve vyzvali Babiše, aby vláda revokovala usnesení o zavedení slevy na jízdném pro studenty a seniory. Obávají se totiž, že to bude znamenat stamilionové škrty v resortu školství.

Ministerstvo financí ale tvrdí, že na slevy budou využity peníze, které se z jednotlivých kapitol státního rozpočtu nepodaří utratit. Podle ministerstva tak financování slev nebude na úkor výdajů resortů, tedy třeba platů učitelů a investic.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme