Právní úprava uchovávání dat o telekomunikaci zůstane beze změn, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud zamítl návrh skupiny poslanců zastoupené advokátem Janem Vobořilem na zrušení paragrafů, dle kterých mobilní operátoři musí zaznamenávat pohyb mobilních telefonů půl roku zpětně. Data následně používají bezpečnostní složky.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:30 22. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud | Zdroj: Profimedia

Operátoři data ukládají na půl roku. Vyšetřovatelé tak mohou například zjistit, zda spolu určití lidé komunikovali po telefonu, zda si vyměnili e-maily nebo kde se pohybovali. Povinnost se netýká obsahu hovorů a zpráv.

Ústavní soud zamítl návrh Pirátů (podepsaný zástupci 6 poslaneckých klubů, připravený právníkem Iuridicum Remedium Janem Vobořilem) zrušit plošné sledování lidí v ČR. Jsem zklamaný, zkusíme to legislativní cestou.

09:34 – 22. 05. 2019

13 124

„Plošné uchovávání provozních a lokalizačních údajů představuje snahu státu neztratit se v době informační společnosti a mít v rukou efektivní nástroje k plnění svých úkolů – zde zejména v oblasti bezpečnosti státu a jeho obyvatel,“ zdůvodnili soudci své rozhodnutí.

Navíc šestiměsíční lhůta, po kterou se data uchovávají, je podle soudu přiměřená.

Dle názoru pléna soud, od kterého se odchýlila jen soudkyně Kateřina Šimáčková, by navíc zákonodárci neměli „usínat na vavřínech“ a měli by se zabývat kontrolou i dalších internetových služeb.

Ústavní soud: Stát má mít na internetu navrch

Číst článek

„Povinnost data retention se nevztahuje na poskytovatele tzv. OTT služeb (např. Facebook, WhatsApp, Skype), které již víceméně klasický telekomunikační provoz začínají nahrazovat,“ píší soudci.

Zrušení současné právní úpravy navrhla v roce 2017 skupina 58 poslanců. Argumentovali zejména ochranou soukromí a osobních údajů. Plošné shromažďování považují za nepřípustné, půlroční dobu uchovávání za příliš dlouhou, okruh trestných činů, u kterých lze o data žádat, mají za příliš široce vymezený. Navíc prý neexistují dostatečné záruky proti zneužití dat.

Reklama? Lokalizace

„Jsme zklamaní. Čekali jsme, že Ústavní soud alespoň částečně našemu návrhu vyhoví. V podstatě přijal argumentaci ministerstva vnitra a policie. Zároveň potvrdil, co jsme tvrdili my. A to, že statisticky se v minulosti nikdy neprokázalo, že když data k dispozici vyšetřovatelé nemají, tak to nemá vliv na objasněnost kriminality. Tento argument Ústavní soud přijal, ale nezohlednil ho v rozhodnutí,“ komentoval pro server iROZHLAS.cz advokát Vobořil.

V odůvodnění nálezu Ústavního soudu bylo také uvedeno, že mobilní operátor shromažďuje data i pro své marketingové účely, ne tedy jen na základě zákona o ustanovení, a že 70% všech klientů automaticky a dobrovolně dává souhlas se shromažďováním dat.

„Někdo možná ano, ale na základě souhlasu. Pořád je velká skupina lidí, která tyto souhlasy nedává. Navíc tyto souhlasy se obvykle dávají k zasílání inzerce, lokalizační údaje jsou úplně jiná kategorie,“ ohrazuje se Vobořil.

Ústavní soud v minulosti dvakrát úpravu uchovávání provozních a lokalizačních údajů zrušil, tentokrát ale rozhodl jinak. Při nedávném veřejném jednání vyslechl řadu odborníků. Pro zachování současných pravidel se vyslovovali policisté i státní zastupitelství.

Povinnosti operátorů uchovávat půl roku údaje o telefonních hovorech, sms a e-mailech se nezmění. @Ústavní soud zamítl návrh skupiny poslanců na změnu právní úpravy. @iROZHLAS.cz @Radiožurnál @Český rozhlas

09:34 – 22. 05. 2019

2

Skupina poslanců zastupována Vobořilem prozatím zvažuje další kroky.

„V zásadě se nabízí legislativní aktivita, což slibovali například Piráti, ale je samozřejmě otázka, jakou by například změna zákona měla naději na úspěch.“ uzavírá Vobořil.

cib, gaj, nkr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme