Úřad práce: Hypernova porušila zákoník práce

Kvůli možnému porušení zákoníku práce hrozí společnosti Ahold až čtvrtmiliónová pokuta. Podle břeclavského úřadu práce neproplácela firma svým zaměstnancům v supermarketu Hypernova přesčasy a jedna zaměstnankyně dostávala za stejnou práci nižší plat, než její kolega. Firma podala proti zjištěním námitky a také zaslala úřadu práce písemnou zprávu o odstranění zjištěných nedostatků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

supermarket | Foto: Bohouš Tečka

Kvůli možnému porušení zákoníku práce hrozí společnosti Ahold až čtvrtmiliónová pokuta. Chyby prokázal při kontrole v břeclavské Hypernově tamní úřad práce. Podle jeho ředitele Jaroslava Valného vedla firma dvojí evidenci docházky. "Přece není normální, aby zaměstnavatel měl dvojí docházku, kdy jednou docházkou diskriminuje zaměstnance tím způsobem, že jim skončí oficiální práce a oni ještě potom jsou v zaměstnání a dělají další práci, která už není zahrnuta v oficiální docházce. Já to považuji za velmi nefair, velmi neslušné, velmi nemorální."

Společnost Ahold v písemném vyjádření, které zaslala Českému rozhlasu Brno, uvádí, že firma zaslala úřadu práce písemnou zprávu o odstranění zjištěných nedostatků a podala námitky proti Zjištění.

To, že obchodní řetězce u nás porušují pracovněprávní předpisy, je podle mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Kateřiny Prejdová letitý problém. "Samozřejmě probíhají kontroly, ale ne vždy se daří té dané provozovně prokázat, že ten pracovněprávní předpis byl porušen. Tím bych chtěla apelovat na zaměstnance těch daných řetězců, aby se nebáli a uvedli kontrolorům do protokolů, za jakých okolností byly pracovněprávní předpisy porušeny."

Zaměstnanci si mají dávat pozor. Možných porušení zákoníku práce je mnohem víc, než jen jiný plat za stejnou práci. "Ať už je to dodržování pracovní doby, dodržování přestávek na odpočinek a podobně. Skutečně ten problém není jenom tady v České republice. Dochází k tomu i v zahraničí. Je to letitý a velký problém."

Na růžích nemají ustláno ani zaměstnanci supermarketů a hypermarketů v Polsku. Státní inspekce tam zjistila značná porušení Zákoníku práce ze strany zaměstnavatelů. Státní inspekce práce zkontrolovala 58 supermarketů 28 domácích i zahraničních obchodních řetězců. Zjistila, že skoro ve třech čtvrtinách z nich byl pracovníkům zcela upřen nárok na dovolenou. Pětina zaměstnanců si mohla vybrat kratší dovolenou, než na jakou měli ze zákona právo. 46 % zaměstnanců nemělo každou třetí neděli volnou, jak by správně měli mít. V třetině případů byli zaměstnanci ošizeni na mzdách za práci přesčas. Někteří pracovali déle, než je maximální povolená doba přesčasové práce. Čtvrtina zaměstnanců supermarketů dostala nižší mzdy za práci v noci, nebo za noční směnu nedostala zaplaceno vůbec.

Markéta Kaclová, Pavel Novák, Michal Fila, Radim Nejedlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme