V Motole otevřeli dlouho očekávané zařízení pro děti
Pražská Fakultní nemocnice Motol otevřela novou dětskou transplantační jednotku kostní dřeně. Špičkové zařízení stálo téměř 100 milionů korun, které poskytlo ministerstvo zdravotnictví. Nemocnice si tak podle své mluvčí uvolnila ruce k celkové rekonstrukci dětského pavilónu. Potřebuje na ni 4,5 miliardy korun.
Jednotka má deset specializovaných, dokonale klimatizovaných lůžek pro pacienty s onkologickým onemocněním krve, útlumem funkcí kostní dřeně a metabolickými vadami. Jak Radiožurnálu řekl její šéf Jan Starý, ještě v tomto roce tam poskytnou nezbytnou lékařskou péči přibližně 80 dětem.
"Je tady deset lůžek, deset boxů, v kterých bude ležet deset pacientů, plus celá řada na to navazujících zařízení, jako jsou různé úpravny, sklady atd. Budou tady léčeny děti, které budou potřebovat buď transplantaci kostní dřeně od dárce, anebo děti, které budou léčeny vlastní kostní dření, která jim je odebrána v určité fázi léčby a potom vrácena zpět po předcházející veliké dávce léků nebo záření."
K transplantační jednotce patří také pokoje pro rodiče, kteří tak mohou s dětmi být ve dne v noci. Motolští lékaři kostní dřeň transplantovali poprvé v roce 1989. Nyní takto každoročně pomohou zhruba 25 dětem.