České úřady zadržely Inda, který měl plánovat vraždu vůdce separatistů. Soud řeší jeho vydání do USA

Česko řeší žádost Spojených států o vydání indického občana Nikhila Gupty, kterého USA viní ze spiknutí k nájemné vraždě. Česká policie muže zadržela 30. června v Praze, od té doby je Ind v předběžné vazbě. Pražský městský soud rozhodl před týdnem o tom, že mužovo vydání je přípustné. Gupta si proti tomu podal stížnost. Ve čtvrtek to uvedli mluvčí ministerstva spravedlnosti, Policejního prezidia a soudu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

„Můžeme potvrdit, že jsme 30. 6. 2023 na základě právní pomoci z USA zadrželi v Praze osobu za účelem jejího případného vydání do USA,“ uvedl mluvčí českého policejního prezidia (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

O obvinění dvaapadesátiletého Gupty ve čtvrtek informovala newyorská prokuratura, podle níž bylo mužovým cílem zavraždit v New Yorku vůdce sikhských separatistů. Agentura AP napsala, že Gupta na chystaném atentátu spolupracoval s nejmenovaným indickým vládním úředníkem. Obviněnému hrozí až 20 let vězení.

„O přípustnosti vydání vyžádaného bylo rozhodnuto dne 23. 11. 2023 s tím, že byla současně zamítnuta jeho žádost o propuštění z vazby na záruky. Soud neshledal žádné důvody, které by jeho vydání bránily. Vyžádaný proti rozhodnutí podal stížnost, věc tedy není pravomocně skončena,“ sdělil mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig.

Ruský hacker Nikulin v tichosti opustil vězení. Ven se dostal necelý rok před uplynutím trestu

Číst článek

„Můžeme potvrdit, že jsme 30. 6. 2023 na základě právní pomoci z USA zadrželi v Praze osobu za účelem jejího případného vydání do USA. Souhlas se zadržením vydalo Městské státní zastupitelství v Praze,“ uvedl bez dalších podrobností mluvčí českého Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

„USA následně předložily v srpnu 2023 žádost o mužovo vydání,“ navázal mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Guptovu stížnost proti přípustnosti vydání bude řešit pražský vrchní soud. Mluvčí instituce Kateřina Kolářová napsala, že soud už v souvislosti s Guptou jednou rozhodoval, a to letos v červenci, kdy si Ind neúspěšně stěžoval na vzetí do předběžné vazby. Pokud i vrchní soud shledá extradici v souladu s českým právním řádem, rozhodne o vydání či nevydání ministr spravedlnosti podle vlastního uvážení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme