Komunistům se nelíbí chystaný nákup vrtulníků od USA. Plány podle Filipa můžou ohrozit podporu vládě

Do vybavení české armády by mělo v příštích letech přibýt dvanáct nových vrtulníků, které chce ministerstvo obrany koupit od USA. Šéf KSČM Vojtěch Filip ale Radiožurnálu řekl, že odmítá nákup vybavení právě od Spojených států. Stroje jsou podle něho předražené a vadí mu taky přesunutí výroby z české společnosti Aero Vodochody. Ministerstvo obrany přitom s uzavřením zakázky počítá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip jednal v uplynulých dnech během cesty do Číny se zástupci firmy Huawei | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstvo pořídí dvanáct nových vrtulníků - buď pouze víceúčelových strojů typu Black Hawk, nebo kombinaci bojových a víceúčelových vrtulníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojtěch Filip (KSČM) nesouhlasí s nákupem vrtulníků ze Spojených států amerických.

„Nemám zájem na nákupu předražených vrtulníků ze Spojených států amerických. Ještě v situaci, kdy Spojené státy americké, respektive výrobce vrtulníků, odebral výrobu z Aera Vodochody. Tak jestli chtějí něco prodávat, tak nám tady musejí nechat nějakou výrobu. Prostě takhle se obchodní partner nechová,“ vysvětlil Filip pro Radiožurnál.

„A navíc podle mých informací předražení u té první nabídky bylo třicet procent. My nejsme hlupáci,“ dodal s tím, že uzavření či odmítnutí této zakázky bude hrát roli v rozhodování komunistů o další podpoře menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD.

Ustoupení od plánovaného nákupu je podle Filipa jednou z cest, jak dosáhnout nižšího schodku státního rozpočtu v příštím roce. Komunisté kritizují plánovaný čtyřicetimiliardový deficit jako příliš vysoký a váhají proto, zda návrh rozpočtu ve sněmovně podpoří.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ale odmítá, že by americké vrtulníky byly předražené. „Já jsem byl ubezpečen, že máme stejnou cenu jako americká armáda. Takže není důvod tohle říkat. Myslím, že to určitě panu Filipovi vysvětlím,“ řekl.

Jediné splňují požadavky

Podle ministerstva obrany v současnosti americké vrtulníky jako jediné splňují požadavky české armády, jak Radiožurnálu řekl mluvčí resortu Jan Pejšek: „Kvalitní technika se rovná osvědčený a vyzkoušený vojenský vrtulník. A takový nám v tuhletu chvíli nabízí jenom vláda Spojených států, nikdo jiný. Proto jednáme s Američany. A ceny, které byly schváleny předběžně Kongresem, to jsou maximální ceny za dvanáct vrtulníků.“

Americký Kongres povolil prodej vrtulníků. Česko se může rozhodnout mezi více variantami

Číst článek

Reálná cena se podle Pejška může od té maximální lišit. Finální nabídku mají Američané ministerstvu obrany poslat do konce června. S výhradami předsedy KSČM nesouhlasí ani vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD.

„Pokud vím, tak pan předseda Filip není úplně odborníkem na vojenskou techniku. Naše armáda se rozhodla přezbrojit a zakoupit nový víceúčelový vrtulník. Ten proces probíhal relativně dlouho. Byly ve hře evropští i američtí výrobci. Vojáci z mého pohledu nejlépe vědí, jakou techniku potřebují. A pokud vím, tak ty americké stroje patří ke špičce na trhu,“ řekl.

Ministr obrany za hnutí ANO Lubomír Metnar očekává podpis smlouvy se Spojenými státy do konce roku. Předtím kontrakt projedná vláda.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme