VV podávají trestní oznámení kvůli likvidaci vrtů na Hodonínsku

Podezřelá a předražená je podle Věcí veřejných miliardová státní zakázka na likvidaci starých ropných vrtů na Hodonínsku. Strana proto požaduje prověření tendru a podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věci veřejné | Foto: Filip Jandourek

Zakázku za skoro čtyři miliardy korun vloni schválila vláda. Tři vítěze tendru na sanaci ropných vrtů u řeky Moravy vybralo ministerstvo financí.

Místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím tvrdí, že škody na životním prostředí jsou ve skutečnosti daleko menší a tak rozsáhlý zásah není nutný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Věcí veřejných Radek John kritizuje obří ekologickou zakázku

„Mám pocit, že z vrtů na Hodonínsku nám neutíká ropa, ale někomu do kapes peníze. Narazit na ropu ve všech 462 vrtech by znamenalo, že Kuvajt je proti nám hadr a my kamkoliv strčíme sondu, tak vytěžíme ropu. Tady si někdo uvědomil, že si může udělat ze státu dojnou krávu,“ uvedl Jarolím.

VV chtějí, aby se případem zabýval i předseda vlády Petr Nečas (ODS). Strana proto poslala předsedovi vlády otevřený dopis, kde ho k prošetření kauzy vyzývají.

Tendr na likvidaci ekologických zátěží po těžbě ropy a zemního plynu vyhrálo sdružení českých i zahraničních firem.

Ministerstvo financí kritiku odmítá

Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba probíhají sanace standardním způsobem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kritiku ministerstvo finací odmítá prostřednictvím mluvčího resortu Ondřeje Jakoba

„Samozřejmě, vše děláme podle zákona a nevidíme v tom, že by byl nějaký problém. Samozřejmě, je právem každého podat trestní oznámení. Nevidíme, že by se stala jakákoli chyba, jsme pouhým zadavatelem. Jinak vše je v gesci ministerstva průmyslu.“

„Vše probíhá podle zákona, transparentně a s odbornou supervizí. Musím říci, že o realizaci projektu rozhodla vláda. Opakovaně se tím zabývala i za účasti pana Johna, který pro to hlasoval,“ připomněl Jakob.

Kritika superekotendru

Šéf Věcí veřejných Radek John však považuje kauzu za další argument proti obří ekologické zakázce, kterou prosazuje ministr financí Miroslav Kalousek.

„Neutrácejme zbytečně miliardy. Už to, kdyby nebyla žádná velká ekologická zakázka, už tohle je velmi vážná věc – kam mizí miliardy. Ve chvíli, kdyby byl ekotendr a desítky zakázek, tak než to uhlídáme, než na to přijdeme, tak uniknou státu desítky miliard, které životně potřebujeme,“ míní John

Milan Kopp, Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme