VZP: Plošné očkování proti meningitidě je zbytečné
Všeobecná zdravotní pojišťovna považuje příspěvky Ústeckého kraje na očkování proti meningitidě za zbytečné. Poté, co v severních Čechách z devíti napadených osob v tomto kraji od začátku roku už čtyři zemřely, rozhodl Ústecký kraj, že žákům 9. tříd přispěje na vakcínu 300 korunami. Podle odborného ředitele VZP Antonína Pečenky to ale vzniklou situaci vůbec neřeší.
"Protože současná epidemie, o které se hovoří, je způsobena meningokokem typu B, a proti tomu není očkovací látka. Tak na co by měla VZP reagovat v tuto chvíli? Zaplatit vakcínu, která nefunguje proti tomu typu? My víme od hygienické služby, že to, co postihlo určitou skupinu mladých lidí v severních Čechách, byla infekce typem B, proti kterému není očkovací látka," říká Pečenka.
Smrtelný ale může být i meningokok typu C. Půl miliardy korun na preventivní očkování Pečenka nepovažuje za účelně vynaložené peníze. V tom ho podporuje i hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký. "Očkování v Ústeckém kraji je absolutně politickou záležitostí, nikoliv odbornou. Jakékoliv očkování vakcínou, která je pouze proti typu A nebo C je zbytečné," uvedl Polanecký.
Podle Polaneckého o očkování musejí vždy rozhodovat zdravotnické orgány, a ne samospráva, která k tomu není kompetentní. "Ta hysterie je právě proto, že někdo jako laik, jakou bohužel pan hejtman, rozpoutal v médiích tuto situaci," dodává hlavní pražský hygienik.
Ústecký hejtman Jiří Šulc populismus odmítá a naopak obviňuje státní správu, že není schopna na onemocnění pružně zareagovat. Kraj podle něj finančně přispívá na vakcínu proti typu C rodičům dětí 9. tříd proto, aby si vakcínu mohly pořídit i sociálně slabší rodiny. "Záleží jen na rodičích, jak se rozhodnou. Zajdou si za svým praktickým lékařem, zda to doporučí či ne; pakliže koupí vakcínu, přispějeme 300 korunami."
V České republice zabíjí v drtivé většině meningokok typu B a právě proti němu očkovací látka neexistuje, ale je předmětem výzkumu. Státní zdravotní ústav evidoval v roce 2003 101 pacientů s meningitidou, deset z nich zemřelo. V roce 2002 zaznamenali lékaři 122 případů meningokokové nákazy. Úmrtím skončilo 20 z nich.