Záchranáři našli tělo zavaleného horníka

Silný otřes v podzemí Dolu Doubrava na Karvinsku si vyžádal jednu oběť. Báňští záchranáři vyprostili tělo třiadvacetiletého horníka, kterému se nepodařilo uniknout před závalem. Pěti jeho kolegům se podařilo včas dostat do bezpečí. U jednoho z nich ale lékaři mají podezření na vnitřní zranění. Od začátku letošního roku přišlo v dolech na Karvinsku o život už 12 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

těžní věž

těžní věž | Foto: Hornické muzeum Příbram

Podle mluvčí Ostravsko-karvinských dolů Věry Breiové došlo k silnému otřesu krátce po šesté hodině ráno v hloubce 950 metrů. Záchvěvy zaznamenali i lidé na povrchu.

"Ve chvíli, kdy k otřesu došlo, bylo na pracovišti šest horníků. Všichni jsou zaměstnanci OKD českého původu," potvrdila mluvčí. Čtyři horníci, kteří se dostali včas do bezpečí, utrpěli jen drobná zranění. Pátého převezl vrtulník do ostravské nemocnice. Lékaři mají podezření na vnitřní zranění. Jeho stav je stabilizovaný.

Po šestém horníkovi pátraly sbory báňské záchranné služby. Po osmi hodinách se jim podařilo v přední části chodby třiadvacetiletého muže najít a vyprostit, byl ale mrtev. "Muž podlehl zraněním, která mu uvolněná hornina způsobila," uvedla Breiová.

Naposledy se podzemí na Karvinsku otřáslo letos v polovině března. Tehdy v Dole Lazy zahynulo sedm horníků - pět Poláků a dva Češi. Šlo o největší tragédii v Ostravsko-karvinských dolech od roku 1990, kdy při výbuchu a následném požáru zemřelo v závodě Barbora Dolu 1. máj v Karviné třicet havířů.

Od začátku letošního roku přišlo v dolech na Karvinsku o život už 12 lidí - to je stejně jako za celý loňský rok.

Odborníci: Důlní otřesy nelze předvídat

Otřesy na Karvinsku nejsou ničím neobvyklým, celá oblast je totiž poddolovaná. Podle odborníků jim nejde zabránit, ani je předpovídat. "To je geologický jev, ke kterému občas dochází," říká mluvčí OKD.

Hornická činnost způsobuje ve vytěžených a opět zasypaných lokalitách napětí. Vytváří se především v nadloží, kde se také hromadí energie. Ta se může v určitém okamžiku uvolnit a pak vzniká otřes. Pokud ho hornina nevydrží, uvolní se a zavalí chodby.

Horníci a vedení důlních společností se snaží hrozbu tragédií co nejvíce omezit. Napětí v nadloží proto uvolňují například pomocí vrtů a zavlažování nebezpečných míst. Důležité je také pravidelně monitorovat seizmickou činnost, uvádějí internetové stránky OKD.

Marika Táborská, Martin Hromádka, Gabriela Všolková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme