Zelení pohrozili odchodem z koalice

Republiková rada Strany zelených připustila možnost vystoupení z koalice, pokud by premiér Mirek Topolánek nesplnil slib, týkající se reformy zdravotnictví. Podle něj nemají být fakultní nemocnice ani rozhodnutím vlády, ani ministerstva zdravotnictví převáděny na akciové společnosti. Vnitrostranické spory, které Zelené destabilizují už několik týdnů, nakonec Republiková rada na jednání v Kolíně neřešila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strana zelených | Foto: Khalil Baalbaki

Širší vedení Zelených k takovému vyjádření vedou pochybnosti o personálních změnách v některých státem řízených zdravotnických zařízeních, oznámila poslankyně Olga Zubová: "Republiková rada Strany zelených vyjadřuje znepokojení nad probíhajícími personálními změnami ve vedení některých zdravotnických zařízení. Neplnění premiérova slibu by považovala za možný důvod k vystoupení z vládní koalice."

Jde o to, že ministr zdravotnictví Tomáš Julínek odvolal v týdnu ředitelku Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně Vladimíru Danihelkovou nebo ředitele Masarykova onkologického ústavu Rostislava Vyzulu.

Republiková rada Zelených také požaduje, aby byl od zdravotních poplatků osvobozen větší okruh lidí, než předpokládá koaliční dohoda. Vládní strany se nedávno shodly na tom, že co nejrychleji osvobodí novorozence za pobyt v porodnici a od roku 2009 pak poplatků zbaví i děti do šesti let, u dětí do 15 let sníží pětitisícový limit na 3000 korun. O novorozencích by měla sněmovna jednat už příští týden.

Zelení se zmítají ve vnitrostranických sporech

Vedoucí představitelé Zelených v podvečer odsunuli vnitrostranické spory, které tuto vládní stranu v posledních týdnech provázejí. Konkrétně jde například o práci sněmovního klubu, který vede poslankyně Kateřina Jacques. Další dvě poslankyně strany - Olga Zubová a Věra Jakubková - si stěžují na špatnou komunikaci s ostatními členy klubu.

Kateřina Jacques | Foto: Marián Vojtek

Zubová a Jakubková hlavně předsedkyni vytýkají, že nedostávají podklady k nejrůznějším zákonům. Kateřina Jacques v České televizi opáčila, že přitom právě tyto poslankyně chodí na zasedání klubu nejméně: "Nejmenší účast mají právě ty poslankyně, které si nejvíce a vlastně jaké jediné stěžují na nekomunikaci v klubu."

Výhrady k činnosti poslaneckého klubu Zelených má ale i místopředsedkyně strany Dana Kuchtová, i když není poslankyní. Jak řekla v České televizi, nelíbilo se jí, že se tento týden nedostala na jednání poslanců: "Pokud bude tento postup obhajovat a postupovat netransparentně při jednání klubu, tak budu zvažovat, že i já budu kritizovat její postavení jako předsedkyně klubu."

Poslankyně Zubová a Jakubková chtějí na Republikové radě předložit vlastní zprávu o činnosti poslanecké frakce. Tyto poslankyně také zřejmě navrhnou změny v organizaci práce parlamentní frakce. K odstoupení z postu předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených Kateřinu Jacques ale zatím nikdo oficiálně nevyzval. Zato předseda Zelených Martin Bursík už čelí výzvě šéfa zahraniční sekce SZ Jiřího Čáslavky, aby odstoupil z čela strany.

Květa Moravcová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme