Aktivisté se pokoušejí o narušení izraelské blokády pásma Gazy
Propalestinští aktivisté se dnes znovu pokoušejí prolomit námořní blokádu pásma Gazy. Asi 15 lodí za tímto účelem vyplulo z různých středomořských přístavů. Podobný loňský pokus skončil krveprolitím na turecké lodi Mavi Marmara a způsobil zhoršení mezinárodních vztahů mezi Izraelem a Tureckem.
Podle hlavní analytičky Pražského institutu bezpečnostních studií Ireny Kalhousové se však Izrael poučil z loňské akce a výrazně se nyní připravil.
„Nejen armáda cvičí to, jak zásah zvládnout lépe, ale cvičí se také na mediální odpověď na případnou akci. Společně s vojáky by na izraelských lodích měli být fotografové, kteří budou celou akci monitorovat a dokumentovat, aby měl Izrael fakta,“ řekla na Rádiu Česko.
Hostem Rádia Česko byla hlavní analytička Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová.
Podle ní není v izraelském zájmu, aby došlo k násilnému střetu s aktivisty. „Protože Izrael bude na tom v takovém případě v každém případě tratit,“ dodala. Pokusy aktivistů ale podle ní názorově rozdělují Izraelce.
„Izrael je velice pluralitní společnost. Takže jsou tady názory, které jsou mnohem levicovější než nejlevicovější v Evropě. Ale jsou v menšině. Izraelci si totiž uvědomují, že Gaza je problematická, pokud ji ovládá Hamás, který chce Izrael de facto zlikvidovat. Takové akce, které mají Hamás posílit, obecně v izraelské společnosti podporu nemají,“ vysvětlila.
K narušení blokády Gazy se podle Kalousové různě staví palestinská samospráva a hnutí Hamás. „Hamás to vítá, protože to upozorňuje na situaci v Gaze a Hamás je rád, když je tam mezinárodní podpora, především evropská. Pro palestinskou samosprávu je to složitější. Ta si je vědoma toho, že je závislá na mezinárodní podpoře a nejen evropské, ale i například americké. Tam jsou vyjádření opatrnější. Ovšem samospráva obecně kritizuje izraelskou blokádu,“ přiblížila.