Americká NSA údajně sleduje miliony mobilů po celém světě

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) údajně sleduje polohu stovek milionů mobilních telefonů po celém světě. Informuje o tom americký deník The Washington Post, který se odvolává na nejmenované americké představitele a materiály od bývalého spolupracovníka NSA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Zpravodajská služba NSA podle listu denně ukládá skoro pět miliard záznamů o poloze mobilů v zahraničí. Počítačový systém s názvem Co-Traveller údajně analytikům pomůže zjistit kontakty sledovaného uživatele mobilu.

NSA se ke zprávě amerického deníku nevyjádřila. Američtí představitelé zatím řekli, že program se týká výhradně sledování mobilů v zahraničí a že souvisí s opatřeními proti terorismu. Deník The Washington Post si všímá, že NSA uchovává až 27 terabajtů informací. To je více než dvojnásobek textového obsahu tištěných sbírek Knihovny Kongresu.

Loni prý NSA ve svých vnitřních materiálech přiznala, že není schopná takový objem dat zpracovat. Americký svaz pro občanské svobody taková zpráva zaskočila. Podivuje se nad tím, že tak rozsáhlému programu NSA nepředcházela veřejná debata.

Firma Microsoft mezitím označila tyto programy za stejně závažný problém, jako jsou počítačové viry a útoky hackerů. Plánuje proto větší zabezpečení dat svých uživatelů.

Helena Berková, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme