Washington zažívá před Bidenovou inaugurací manévry. Přípravy kvůli obavám z útoku začaly dříve

Na Bidenovu inauguraci bude dohlížet na deset tisíc členů národní gardy. Někteří jsou už nyní ve Washingtonu | Foto: Graeme Sloan/Sipa USA | Zdroj: Reuters

Místo slavnostních příprav se USA chystají na inauguraci nového prezidenta jako na předem ohlášenou hrozbu teroristického útoku. FBI podle CNN varuje před plány ozbrojených extremistů a bělošských nacionalistů protestovat proti konci Donalda Trumpa v Bílém domě v metropolích všech padesáti států. Na největší nápor se pak chystá hlavní město celé země Washington. Zároveň v této situaci právě odstoupil úřadující ministr pro vnitřní bezpečnost.

Od stálého zpravodaje Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do inaugurace Joea Bidena americkým prezidentem zbývá osm dní. Především ve Washingtonu začínají doslova vojenské manévry. Už ve středu, tedy týden před inaugurací a o šest dní dříve, než se plánovalo, začne bezpečnostní lockdown hlavního města.

Úřadující ministr vnitřní bezpečnosti Wolf rezignoval. Dříve žádal Trumpa o odsouzení útoku na Kapitol

Číst článek

Končící šéf Bílého domu Donald Trump schválil nouzový stav ve Washingtonu, a to až do 24. ledna. Správa parků kvůli vážným hrozbám pro návštěvníky uzavřela některá místa, od soboty navíc bude v metropoli 10 000 členů národní gardy a tisíce dalších mohou přibýt. K tomu je potřeba připočíst policisty a agenty.

Přípravy odpovídají obavám. Jak napsal server CNN, na Trumpovu podporu se formují akce pravicových extremistů a bělošských nacionalistů. I běžní lidé se ve velkém vyzbrojují. Obchody se zbraněmi mají žně a střelecké kurzy jsou velmi žádané.

The New York Times citují zdroje z bezpečnostních složek, které se v den inaugurace obávají v nejhorším případě scénářů, jako jsou odstřelovač mířící na hlavní postavy, letecký útok nebo několik střelců otevírajících palbu zároveň.

Nervozita, jak zareagují Trumpovi příznivci, kteří věří lži o velké volební krádeži, je ve Spojených státech veliká. Moc tomu nepomáhá ani fakt, že kvůli chování při středečním útoku na Kapitol je nově postaveno mimo službu či vyšetřováno víc než deset policistů.

Přiznání zodpovědnosti za útok?

Sám Donald Trump se k situaci bez twitteru veřejně nevyjadřuje, i když k tomu coby prezident samozřejmě má stále řadu nástrojů a možností. Podepsal nicméně vyhlášení nouzového stavu v hlavním městě, což zajišťuje zvláštní přísun prostředků.

Odstřihnutí Trumpa od sítí vyvolává bouřlivé diskuse o svobodě projevu. Končící prezident odchází oslaben

Číst článek

Jak uvádí agentura Reuters, šéf republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy po telefonátu s Trumpem svým kolegům řekl, že prezident si přiznává určitou míru zodpovědnosti za středeční smrtelné události v budově Kongresu.

Podle webu Axios ho ale McCarthy, který hlasoval proti potvrzení výsledků listopadových voleb, v telefonátu při dalších slovech o volebním podvodu zastavil a řekl, že je po volbách, ať se sejde s Joem Bidenem a zanechá mu v Bílém domě uvítací dopis. To by samozřejmě mohlo Trumpem dlouhodobě vyhrocovanou situaci celkově uklidnit.

Joe Biden, který v pondělí dostal druhou dávku vakcíny proti covidu, prohlásil, že se o svou bezpečnost při inauguraci neobává. Zatím nejsou žádné náznaky, že by celá akce měla být nakonec pojata úplně netradičně někde v ústraní.

I tak bude kvůli všemožným hrozbám, koronavirus nevyjímaje, k nepoznání. Davy, které si tradičně přišly užít ceremoniál a přivítat nového prezidenta, tentokrát těžko uvidíme.

‚Hlasů máme dost‘

Během noci na úterý, jak reportují magazín Politico a další média, spolu poprvé od středy mluvili prezident Trump a viceprezident Mike Pence.

Pelosiová: Buď Pence aktivuje 25. dodatek, nebo zahájíme proces ústavní žaloby na Trumpa

Číst článek

Podle zdrojů z Bílého domu šlo o jakousi formu usmiřovací schůzky poté, co Trump i proti Pencovi poštval dav.

Dá se z toho zřejmě definitivně vyvodit, že 25. dodatek ústavy aktivovaný nebude a tímto způsobem administrativa Trumpa z funkce neodstraní. Na řadu tedy přijde ústavní žaloba, kterou už demokrati v Kongresu oficiálně představili. Hlasovat by se o ní mělo ve středu a demokrati tvrdí, že hlasů na její podporu mají dost, hlásí se k ní i někteří republikáni.

Jeden z autorů textu, demokrat David Cicilline, už dostává výhrůžné vzkazy na svůj záznamník, což rovněž vyhrocuje situaci. Pokud jde o případný následný soud s Trumpem, ten zřejmě nezačne před jeho odchodem z funkce.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme