Zmanipulovali volby, ale stejně je vyhrajeme, opět odmítl Trump na mítinku v Georgii prohru

Americký prezident Donald Trump ve svém projevu před voliči v Georgii znovu zopakoval, že prezidentské volby byly podle něj poznamenány rozsáhlými podvody, informuje v neděli agentura Reuters. Na mítink organizovaný Republikánskou stranou do Georgie se Trump původně vydal podpořit dva republikánské kandidáty do Senátu před lednovým finálním kolem místních voleb, rychle ale přešel k tématu údajných manipulací při prezidentských volbách.

Valdosta (Georgia) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump na volebním mítinku v Georgii znovu popřel svoji porážku | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Současný šéf Bílého domu stále odmítá upustit od nepodložených tvrzení, že jeho vyzývatel ve volbách, demokrat Joe Biden, zvítězil díky podvodům, píše BBC.

„Podváděli a zmanipulovali naše prezidentské volby, ale my je stejně vyhrajeme,“ sdělil Trump několikatisícovému davu, který se shromáždil ve městě Valdosta. Publikum skandovalo „Máme tě rádi!“ a „Čtyři další roky!“.

Přepočet hlasů, právníci i SMS. Právní bitva stála Trumpův štáb už skoro 200 milionů korun

Číst článek

Proti podobným Trumpovovým tvrzením se však vymezili představitelé na státní i federální úrovni, téměř všechny pokusy Trumpova týmu o napadení průběhu voleb soudní cestou ztroskotaly.

Šéf Bílého domu se na pomoc pokusil povolat také republikánského guvernéra Georgie Briana Kempa a několik hodin před svým vystoupením mu telefonoval a snažil se ho přesvědčit, aby zajistil přezkoumání podpisů na lístcích od voličů, kteří hlasovali na dálku. Kemp, který k něčemu podobnému ale nemá pravomoci, Trumpovu žádost odmítl, informuje BBC.

Trump také ve svých tweetech vyzýval k svolání speciálního zasedání místního zákonodárného sboru. Trump již dříve prohlašoval, že nárůst poštovního hlasování vedl k rozšíření podvodů, nicméně pro toto tvrzení chybějí důkazy.

But you never got the signature verification! Your people are refusing to do what you ask. What are they hiding? At least immediately ask for a Special Session of the Legislature. That you can easily, and immediately, do. #Transparency

22:35 – 05. 12. 2020

36664 132841

Georgia byla jedním z klíčových států během letošních voleb a dopomohla zpečetit Bidenovo vítězství. Biden ji získal s těsným ziskem jako první demokrat od roku 1992. Nyní se v tomto státu hraje o kontrolu nad Senátem.

Pokud demokraté ovládnou tamní lednové volby, republikáni ztratí svůj dosavadní mírný náskok v počtu obhájených křesel. Při lednovém hlasování se o dvě křesla v senátu utkají republikánští senátoři David Perdue a Kelly Loefllerová a jejich vyzývatelé z řad demokratů Jon Ossoff a Raphael Warnock.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme