VIDEO: Europoslanci řešili Babišův střet zájmů. Žádné dotace, dokud nebude jasno, hrozí Oettinger

  • V Evropském parlamentu ve Štrasburku poslanci debatovali o možném střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO.
  • Komisař pro rozpočet Günther Oettinger uvedl, že dokud nebude situace vyjasněna, nehodlá Evropská komise vyplácet členské zemi další dotace.
  • Řekl rovněž, že od začátku srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly žádné dotace vyplaceny.
  • Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek v SMS Radiožurnálu napsal, že problém pozastavení dotací se týká jen Agrofertu. Stejný názor má také ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).
  • Agrofert zatím neobdržel žádný oficiální podnět. „Pan Andrej Babiš učinil vše, co po něm český právní systém vyžadoval. Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Agrofert čerpá dotace zcela v souladu s českým i evropským právem,“ napsala společnost Radiožurnálu.

Uvnitř online Štrasburk (Aktualizováno: 6:58 13. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger ve svém projevu na půdě Evropského parlamentu připomněl, že od 2. srpna 2018 platí nové rozpočtové nařízení, které mimo jiné upřesňuje střet zájmů.

434 pro, 64 proti. Evropský parlament žádá opatření ohledně Babišova střetu zájmů

Číst článek

Dodal také, že Česku od tohoto data nebyly vyplaceny žádné finanční prostředky. A otázkou je, jak to bude dál. „Pokud nebude situace z našeho pohledu vyjasněna, nebude vyjasněn střet zájmů a situace nebude uspokojivá, nemáme v úmyslu vyplácet žádné prostředky,“ oznámil Oettinger.

Evropská komise (EK) také podle něj připravuje na leden komplexní audit. „Jde o to vyhodnotit léta 2007 až 2013 a 2014 až do 2. srpna 2018,“ upřesnil.

Komisař zároveň poznamenal, že otázku střetu zájmů musí řešit jak stát na národní úrovni, tak Evropská komise. „Je jasné, že toto není jen otázka vnitrostátních orgánů, ale Komise a další orgány, které jsou pověřené ochranou finanční zájmů unie, zde musí konat,“ dodal.

Agrofert: Babiš nás neřídí a neovládá

Mluvčí společnosti Agrofert Karel Hanzelka Radiožurnálu napsal, že Agrofert má zatím informace jen z médií. „Pokud je nám známo, kroky Evropského parlamentu jsou namířeny směrem k České republice. V Agrofertu v tuto chvíli nemáme žádný oficiální podnět, na který bychom měli reagovat. Nikdo nás nekontaktoval, nikdo s námi v této záležitosti nic neřešil,“ uvedl.

Mluvčí Agrofertu dodal, že různé státní orgány firmu v posledních letech intenzivně kontrolují. Vše je podle práva, uvedl s poukazem na právní analýzy Agrofertu. Babiš podle něj učinil vše, co po něm český právní systém vyžadoval.

11 otázek ke střetu zájmů Babiše. Jak může svůj konflikt vyřešit a proč se tím zabývají i europoslanci?

Číst článek

„Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Agrofert čerpá dotace zcela v souladu s českým i evropským právem a podle stejných pravidel jako všichni ostatní příjemci dotací v ČR. Nevidíme jakýkoli právní důvod, proč bychom měli zastavit čerpání dotací, či dokonce dotace vracet,“ doplnil mluvčí.

Faltýnek: Nejde o poškození Česka

„Není to žádné poškození České republiky, protože se žádné dotace nezastavují,“ reagoval na aktuální informaci z Evropského parlamentu druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který byl ve stejné době hostem pořadu Interview ČT24. Dodal, že se uvidí, jak rozhodne Evropská komise.

Babiš proti závěrům právní služby EK argumentuje prvotní právní analýzou vypracovanou pro českou vládu, podle níž je vše v souladu s českými i evropskými předpisy. Otázka údajného střetu zájmů je věcí výkladu nových evropských předpisů, míní předseda vlády.

Ve čtvrtek hlasování o rezoluci

Europoslanci věc řešili na podnět evropských Zelených. Podle nich Babiš stále profituje z činnosti společnosti Agrofert, kterou převedl do svěřenského fondu. Zároveň má podle nich ze své funkce vliv na zemědělskou politiku, na kterou Agrofert čerpá evropské dotace.

Ve čtvrtek po poledni by měli poslanci přijmout závěrečné unesení. Návrhů se sešlo několik.

Text pokračuje pod online reportáží.

Ostrý návrh lidovců a Zelených

Premiérovi nic přímo nehrozí, společný návrh rezoluce evropských lidovců a Zelených vyzývá Evropskou komisi, aby až do úplného vyšetření a vyřešení podezření na střet zájmů u premiéra pozastavila vyplácení dotací pro Agrofert.

Komise by také měla vymáhat zpět všechny neoprávněně vyplacené evropské peníze. Jen za loňský rok Agrofert čerpal dotace za více než dvě miliardy.

Babiš píše eurokomisaři: Podniknu veškerá opatření, aby mé aktivity byly v souladu s evropským právem

Číst článek

Levice požaduje zapojení OLAF

Ke slyšení podaly návrh na usnesení ještě dvě frakce, nejdou ale tak daleko. Evropská levice vyzývá komisi, aby do prošetření tohoto případu zapojila Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který už prošetřoval kauzu dotace pro farmu Čapí hnízdo, kvůli které premiér a další lidé čelí obvinění z podvodu.

Nejmírnější je návrh rezoluce od liberální frakce ALDE, jíž je hnutí ANO členem: apeluje na české úřady, aby zajistily dodržování evropského nařízení o střetu zájmů, a českou vládu vyzývá, aby naplnila to, co premiér Babiš slíbil v dopise Evropské komisi.

Rozhodnutí bude na komisi

Největší šanci na schválení má podle informací Radiožurnálu nejostřejší návrh od lidovců a Zelených. Spolupodepsat ho zvažují ještě evropští konzervativci, což je třetí nejsilnější frakce. Podporu pro tento návrh také zvažuje část evropských socialistů.

I kdyby poslanci ve čtvrtek schválili ostřejší návrh, další postup bude na rozhodnutí Evropské komise, která vyjde ze stanoviska své právní služby. Komise by také mohla přihlédnout k dopisu premiéra Babiše, který zastal do Bruselu tento týden.

Výjimečný důvod debaty

To, že plénum parlamentu projednávalo kauzu spojenou s evropským premiérem, úplně běžné není. Babiš ale není první. Nedávno parlament velmi bouřlivě debatoval o politice maďarského premiéra Viktora Orbána a porušování základů právního státu v Maďarsku.

Ani pro samotného Babiše to není premiéra. Před rokem plénum probíralo stav svobody tisku v Česku, a to v souvislosti s uniklými nahrávkami předsedy ANO a bývalého novináře Mf Dnes Marka Přibila.

Výjimečný je v nyní projednávaném Babišově případě důvod – střet zájmů a podezření, že premiér členské země může mít zájem na přidělování dotací své bývalé firmě, kterou podle názoru právníků Evropské komise nadále ovládá.

haf, ako, fin, pan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme