‚Vozil se v autobusu a pravdu nechal doma.‘ Johnson prosazoval brexit kvůli kariéře, tvrdí Cameron

Současný britský premiér Boris Johnson při brexitovém referendu v roce 2016 podpořil vystoupení Spojeného království z Evropské unie, aby si pomohl v politické kariéře. Ve svých pamětech, které jdou do prodeje 19. září a jejichž úryvek zveřejnil nedělník Sunday Times, to uvedl expremiér David Cameron.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský expremiér David Cameron (vlevo) a současný premiér Boris Johnson | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

Konzervativec Cameron stál v čele britské vlády v letech 2010 až 2016. V lednu 2013 Britům slíbil, že dostanou možnost prostřednictvím plebiscitu rozhodnout o členství své země v EU, což se uskutečnilo 23. června 2016.

Cameron před hlasováním prosazoval setrvání v unii a tři týdny po vítězství opačného tábora oznámil rezignaci. Ani o více než tři roky později však stále není jasné kdy, za jakých podmínek, nebo zda vůbec Británie z Evropské unie vystoupí.

Johnson: Británie udělala v jednáních s Evropskou unií ohledně brexitu obrovský pokrok

Číst článek

Expremiér v pamětech mimo jiné označil Johnsonova de facto náměstka a někdejšího ministra životního prostředí Michaela Govea za stoupence proslulého brexitáře Nigela Farage. Napsal, že Johnson a Gove byli „velvyslanci experty očerňujícího a pravdy ohýbajícího věku populismu“. O Goveovi také Cameron poznamenal, že je neloajální.

„Jedna vlastnost byla evidentní: neloajalita. Neloajalita ke mně, a později neloajalita k Borisovi,“ napsal Cameron.

‚Zlatíčkem strany‘

Johnson se podle Camerona při rozhodování o tom, zda podpořit kampaň pro setrvání v unii či pro odchod, zajímal v první řade o to, co pro něj bude nejvýhodnější. „Jakýkoliv vysoce postavený představitel toryů (toryové jsou předchůdci dnešní konzervativní strany, název se užívá zjednodušeně také přímo pro členy konzervativní strany, pozn. red.), který by se kampaně ujal na straně zastánců brexitu, která byla plná výjevů patriotismu, nezávislosti a romantiky, by se stal zlatíčkem strany,“ napsal Cameron.

Pokud získáme moc, zrušíme Brexit, odhlasovali si Liberální demokraté

Číst článek

„(Johnson) nechtěl riskovat, že tuto korunu získá jiná významná osoba, zejména pokud by to měl být Michael Gove,“ doplnil.

„Došel jsem k závěru, že (Johnson) riskoval ohledně výsledku referenda, kterému nevěřil, protože by mu to pomohlo v jeho politické kariéře,“ uvedl Cameron. Expremiér také v textu zdůraznil, že ačkoliv Johnson opakovaně řekl, že Spojené království musí Evropskou unii opustit 31. října, v soukromí hovořil o možnosti vyhlášení nového referenda po nových jednáních s Evropskou unií.

Cameron také kritizoval, že Johnson v kampani využil autobus, na kterém byl mnohokrát zpochybněný slogan, že vystoupení z unie by Británii umožnilo každý týden britskému státnímu zdravotnictví odvádět 350 milionů liber navíc. „Boris se vozil v autobusu po Británii a pravdu nechal doma,“ napsal Cameron.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme