Hlasování o brexitu bez dohody začalo. Britské poslance čeká důležité rozhodnutí

V britském parlamentu začalo hlasování o neřízeném odchodu Spojeného království z Evropské unie bez dohody. Poslanci Dolní sněmovny krátce po osmé hodině večer rozhodují, zda Británie odejde z unie bez dohody, nebo ne. Parlament v úterý podruhé neschválil brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové. A takzvaný tvrdý brexit je tedy s ubíhajícími dny stále pravděpodobnější.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn (Aktualizováno: 19:43 13. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová (archivní foto)

Britská premiérka Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

Ministerská předsedkyně Theresa Mayová má také večer předložit poslancům text, který konstatuje, že parlament odmítá odchod z EU bez dohody a bez politické deklarace o budoucích vztazích. Zároveň však uvádí, že neřízený brexit je pro zemi výchozí variantou, pokud společně se státy EU neschválí dohodu.

Co se může stát po odmítnutí návrhu Mayové? Ve hře je brexit bez dohody i druhé referendum

Číst článek

Předseda britské Dolní sněmovny ve středu také vybral dva ze šesti předložených pozměňovacích návrhů k večernímu hlasování o tom, zda má Británie opustit Evropskou unii bez dohody.

První dodatek hovořil o tom, že je potřeba takzvaný neřízený brexit zcela vyloučit. Přišla s ním konzervativní poslankyně Caroline Spelmanová, která ho sice později chtěla stáhnout, nakonec se ale o něm hlasovat přeci jen bude.

Druhý pak vyzýval vládu, aby usilovala o odklad rozluky do 22. května, aby bylo možné se na odchod bez dohody připravit. Zároveň by se souhlasem EU platilo až do roku 2021 přechodné období.

Londýn by přitom na oplátku dál přispíval do unijního rozpočtu a jednostranně by zaručil práva občanů sedmadvacítky žijících v Británii. To by podle autorů návrhu dalo oběma stranám čas připravit se na odchod bez dohody, nebo na vyjednání nové dohody.

Hlasování kolem osmé večer

Hlasování začalo krátce po 20.00 našeho času. Kdyby poslanci večer odhlasovali odchod Spojeného království bez dohod, nastal by takzvaný tvrdý brexit podle zatím platných dohod 29. března. A premiérka Theresa Mayová už oznámila, že neřízenému odchodu nebude nijak bránit.

Brexit bez dohody je ale považován za nejhorší možnou variantu. Panují obavy především z ekonomických dopadů takového vývoje, zejména z výrazného narušení volného pohybu zboží a zdržení plynulého pohybu kamionové dopravy na hranicích.

Prohra o 149 hlasů. Britský parlament opět neschválil brexitovou dohodu Theresy Mayové

Číst článek

Nejistý by byl i osud Britů žijících v zemích Evropské unie a také unijních občanů v Británii.

Na neřízený odchod se tak už začala připravovat jak EU, tak její členské státy. Česká republika například schválila pravidla pro Brity žijící v Česku.

Pokud ale vyjde ta pravděpodobnější varianta a poslanci tvrdý brexit odmítnou, budou se muset členové Dolní sněmovny sejít ve čtvrtek znovu.

V takovém případě se totiž bude hlasovat o možném prodloužení finálního data brexitu.

Odklad by měl ale trvat nejpozději do května. Unijní vyjednavač Michel Barnier upozornil, že bez technických potíží by šlo brexit odložit pouze do voleb do Evropského parlamentu, které se budou konat na konci května. V celé EU jsou plánované mezi 23. až 26. květnem, v Česku se mají konat v pátek 24. a sobotu 25. května.

Britové by totiž jinak museli vybírat své zástupce do europarlamentu. To v pondělí potvrdil i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Mayová ale v úterý znovu upozornila, že odložení brexitu problém Británie nevyřeší. „EU bude chtít vědět, co se získaným časem uděláme,“ dodala.

mš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme