Britové uctili oběti útoku v Manchesteru minutou ticha. Češi psali vzkazy do kondolenční knihy

Spojené království na jednu minutu utichlo. Britové tak v 11.00 místního času uctili oběti pondělního teroristického útoku v Manchesteru. Soustrast vyjadřují také Češi, během dne na britském velvyslanectví v Praze psali vzkazy do kondolenční knihy. Při atentátu spáchaném krátce po koncertu americké Ariany Grande zahynulo 22 lidí, včetně dětí a teenagerů. Desítky dalších lidí byly zraněny, někteří těžce.

Londýn/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské velvyslanectví otevřelo kondolenční knihu za oběti teroristického útoku v Manchestru, Kelly Adams-Smith, USA chargé d’affaires | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Minutou ticha vyvrcholila ve Velké Británii série pietních akcí, které se od atentátu konají průběžně po celé zemi. Na podporu rodin obětí a zraněných už také vznikl peněžní fond, do kterého dobrovolníci dosud poslali přes dva miliony liber, v přepočtu asi 61 milionů korun.

Fotbalista Manchester United Wayne Rooney pak prostřednictvím své nadace věnoval obětem atentátu 100 tisíc liber, tedy přes tři miliony korun, informoval například Telegraph. Policie zároveň varovala, aby si lidé dali pozor na falešné sbírky na pomoc obětem.

Oběti útoku v Manchesteru měli možnost uctít také Češi. Britské velvyslanectví v Praze už ve středu otevřelo kondolenční knihy, do kterých mohli lidé vpisovat své vzkazy. Britská velvyslankyně v Česku Jan Thompsonová už dříve vyjádřila vděčnost za všechny projevy soustrasti a kondolence od české veřejnosti.

Britské velvyslanectví otevřelo kondolenční knihu za oběti teroristického útoku v Manchestru, velvyslankyně Srbska Vera Mavric | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Reakce Čechů ji prý dojala. „Dostali jsme spoustu vzkazů s vyjádřením podpory a solidarity ze všech koutů země. Lidé přišli k ambasádě a nechali tu květiny a svíčky," uvedla Thompsonová.

Mimořádný pocit v ní vyvolalo také nasvícení Petřínské rozhledny v barvách britské vlajky, kterým svou solidaritu v úterý večer projevilo město Praha. „Byli jsme tou reakcí velmi dojatí," řekla velvyslankyně.

Kdo jsou oběti útoku?

Britská média mezitím dál zveřejňují totožnost mrtvých. Rodina potvrdila smrt čtrnáctileté Skotky Eilidh MacLeodové. Při atentátu zemřel také mladý pár, sedmnáctiletá Chloe Rutherfordová a o dva roky starší Liam Curry.

Oběti útoku v Manchesteru. Mezi mrtvými je policistka, polský pár i osmiletá dívka

Číst článek

Manchesterská policie také ve čtvrtek potvrdila úmrtí policistky z hrabství Cheshire Elaine McIverové, která byla na koncertě se svým manželem. V tu dobu byla mimo službu.

Veřejnosti známá jsou dosud jména 19 obětí. Nejmladší z nich je osmiletá Saffie Roussosová. Její fotografie se jako symbol masakru objevila na titulní stránce středečního vydání řady britských novin.

Mezi potvrzenými oběťmi jsou také 15letá Olivia Campbellová. Její fotografii zveřejnila matka ve snaze najít po atentátu svou dceru a od úterního rána ji na sociálních sítích sdílela řada lidí.

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski ve středu oznámil, že mezi oběťmi je například i polský pár. „Rodiče si přišli po koncertě vyzvednout své dcery. Bohužel máme informace, že jsou mrtví. Děti jsou ale v bezpečí," řekl Waszczykowski polskému rádiu RMF FM.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme