Nepřesné poznámky, reaguje Čína na kritiku Londýna ohledně porušení právních závazků k Hongkongu

Peking podkopal vysoký stupeň autonomie Hongkongu a porušil tím právní závazky. K tomuto závěru dochází Velká Británie ve zprávě, v níž hodnotí situaci ve své někdejší kolonii. Čína podle Londýna využila loni zavedeného bezpečnostního zákona k „drastickému omezení svobod“ v Hongkongu a používá ho k potlačení politické opozice. Autonomii Hongkongu zaručuje čínsko-britská deklarace z roku 1984, která umožnila Pekingu velkoměsto převzít pod správu.

Londýn/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásah proti prodemokratickým aktivistům v obchodní čtvrti Hongkongu (archivní foto) | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

„V posledním roce jsme viděli tři jasná porušení společné deklarace (dvě během období od července do prosince a k jednomu došlo později)“ píše britský ministr zahraničí Dominic Raab v předmluvě reportu.

Šéf NATO po jednání s Bidenem: Čína nesdílí naše hodnoty. Je to vidět na Hongkongu i Tchaj-wanu

Číst článek

Bezpečnostní zákon podle něj neslouží k potírání „malé skupiny kriminálníků, kteří ohrožují národní bezpečnost“, jak deklaroval Peking, nýbrž drasticky omezuje svobodu vyjadřování jiných politických názorů a legitimní politickou debatu.

Zpráva dále kritizuje změnu hongkongského volebního zákona a konstatuje, že nezávislé soudnictví je v Hongkongu pod čím dál větším tlakem.

Hongkongská vláda závěry britské zprávy odmítla a označila je za „nepřesné poznámky“, které nemohou být „vzdálenější pravdě“, píše agentura Reuters.

„Kterýkoliv objektivní člověk vidí, že od zavedení hongkongského bezpečnostního zákona, byla obnovena stabilita ve společnosti, která je zásadní pro obchodní aktivity. A byla zajištěna národní bezpečnost,“ reagoval vládní mluvčí.

Jedna země, dva systémy

V Hongkongu zatkli organizátorku piety za oběti masakru na náměstí Nebeského klidu

Číst článek

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady.

Peking ale svými kroky, včetně zavedení bezpečnostního zákona a změn hongkongského volebního systému, svobody postupně omezuje.

Od masových prodemokratických demonstrací v roce 2019 byla řada předních aktivistů zatčena nebo uprchla do zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme