Europoslanci napsali Tuskovi kvůli Babišovu možnému střetu zájmů. Bojí se ovlivnění rozpočtů EU

Někteří europoslanci varují před údajným střetem zájmů premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, napsaly Hospodářské noviny. V dopise Evropské radě žádají poslanci vysvětlení, jak se rada vypořádá s problémy českého premiéra ve chvíli, kdy bude jednat o rozdělení evropských peněz na příští roky. Podle nich si totiž český předseda vlády stále udržuje vliv na holding Agrofert.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Donald Tusk

Andrej Babiš a Donald Tusk | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za dopisem, který mají Hospodářské noviny k dispozici, stojí europoslanci z frakce Zelení / Evropská svobodná aliance, kam patří i čeští Piráti. V textu poukazují poslanci na to, že podle dvou předběžných auditních zpráv Evropské komise je český premiér ve střetu zájmů.

Audit, Čapí hnízdo a dotace Agrofertu. Jak se zorientovat ve spleti informací o kauzách Andreje Babiše?

Číst článek

Předsedu Evropské rady Donalda Tuska proto vyzývají k tomu, aby na podezření z konfliktu zájmů dohlédl. „Jaká opatření jste provedli, abyste zabránili možnému ovlivnění současných nebo budoucích rozpočtů EU kvůli střetu zájmů člena rady?“ ptají se.

Pod dopis se podepsal i europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti), podle kterého jsou největší problém debaty o rozpočtu. „Babiš má právo veta a může si vynutit, aby mu rada vyhověla a on si mohl pravidla ohnout ve svůj prospěch,“ řekl Peksa.

‚Pokus vyvolat konflikt‘

Europoslankyně Dita Charanzová (ANO) uvedla, že „jde zřejmě o další z pokusů Pirátů vyvolat nějaký konflikt, vzbudit dojem o problému. Zatím jim logicky žádný takový krok nevyšel a ani vyjít nemohl“.

Samotný premiér na dotazy Hospodářských novin neodpověděl. Už dříve ale střet zájmů a porušování zákonů odmítl. Předseda poslaneckého výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík z KDU¬ČSL taky uvedl, že neexistuje pravidlo, jak by rada mohla tuto pozici premiéra omezit.

Podle Stanislava Polčáka z hnutí STAN dopis členové Evropské rady o Babišových aktivitách vědí a podobný tlak nemá být ze strany politiků, ale nestátních a neziskových organizací.

sol, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme