Ponorkou a na koni. FBI na podzim 1945 prověřovala svědectví, podle něhož Adolf Hitler prchl do Argentiny

Američtí vyšetřovatelé se zabývali podezřením, že nacistický vůdce Adolf Hitler na konci války uprchl v ponorce do Argentiny. Vyplývá to z odtajněných informací, které byly v těchto dnech zveřejněny na webu Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Hitler spáchal 30. dubna 1945 v berlínském bunkru sebevraždu, po válce se nicméně objevilo mnoho spekulací, že se hlavnímu válečnému zločinci podařilo utéct.

Washington / Buenos Aires Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nacistický vůdce Adolf Hitler při projevu v Reichstagu (ilustrační foto) | Foto: Bundesarchiv, Bild 101I-808-1238-05 / CC-BY-SA 3.0 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Čtyři stránky zveřejněných dokumentů jsou datovány 21. zářím 1945.

Úřad se podle nich zabýval informací o Hitlerově útěku v dopisech, které si vyměnil tehdejší šéf vyšetřovací ústředny Edgar Hoover se svými spolupracovníky. Informaci pak předali vojenské rozvědce USA.

Vydané Hitlerovy projevy musí znovu řešit Nejvyšší soud. Obvinění uspěli s ústavní stížností

Číst článek

Zhusta začerněný text vypovídá o podezření, že Hitler do Argentiny dorazil dva a půl týdne po pádu Berlína. Do Jižní Ameriky měly nacistického vůdce a padesátku jeho věrných dopravit dvě ponorky, na koních pak měla skupina odjet do andského předhůří.

Informaci prý Američanům dodala osoba, která výměnou žádala záruky, že nebude deportována zpět do Argentiny.

Hitler na tom byl zdravotně špatně, trpěl prý astmatem a trápily ho vředy. Nalézt úkryt mu údajně pomáhalo šest argentinských úředníků.

FBI nakonec udání odložila, protože postrádal „podstatné informace“, které by jeho pravdivost potvrzovaly. Ve zprávě vyšetřovatelů se uvádí, že „vzhledem k dosud získaným kusým informacím není možné dál vysledovat Hitlerův pobyt“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme