,Stoletá voda‘. Na severu Francie se kvůli povodním zavírají školy ve 200 obcích, hrozí protržení hrází

Na severu France v departementu Pas-de-Calais dál vytrvale prší a hladiny řek stoupají. Ministr vnitra Gérald Darmanin ve 14 hodin zvýšil výstrahu před povodněmi na nejvyšší stupeň. Kvůli povodním zůstanou nejméně do pátku zavřené mateřské, základní i střední školy ve 200 obcích, uvedl Darmanin podle stanice BFM TV. Zda školy otevřou v pondělí, zatím není jasné, píše AFP.

Obrazem Lille Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V oblasti u hranic s Belgií prší už od pondělí a podle meteorologů déšť rozhodně neustane dříve než v pátek. Během čtvrtka a pátku má spadnout až 100 milimetrů srážek, což je objem, který v oblasti obvykle naprší za měsíc.

Hladiny čtyř řek už dosáhly historických úrovní, starostové mluví o „stoleté vodě“. Řeka Course se už vylila z břehů a voda z ní se vlila i do zatopené bývalé štěrkovny o rozloze 12 hektarů.

Ta ale podle odborníků není stavěná na tak rychlý příliv vody a u odtoku by se mohla provalit. Do obcí pod ní by přišla asi metr a půl vysoká přílivová voda, píše Le Figaro.

Přetrhnutí hráze

Ohrožené jsou obce Estréelles a Estrée, v nichž bylo už ve středu večer preventivně evakuováno asi 40 domácností.

Hráz hrozící protržením stojí asi dva kilometry nad obcemi. Podle informací úřadů z čtvrtečního rána je zatím hráz v pořádku, přestože jsou v ní čtyři trhliny, píše Le Figaro.

Šéf departmentu Pas-de-Calais Jean-Claude Leroy ve čtvrtek navrhl zřízení zvláštního pohotovostního fondu ve výši deset milionů eur (245,5 milionu korun). Prostředky by mohly sloužit na pomoc obcím, postiženým asociacím nebo k podmíněnému krytí pojistného plnění pro soukromé osoby, uvedl Leroy.

premium bootstrap themes

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme