Proti výsledkům voleb v Gruzii demonstrovaly tisíce lidí. Podle opozice se vláda dopustila podvodů

V centru gruzínské metropole Tbilisi se v neděli sešly tisíce lidí, kteří na výzvu opozice přišli protestovat proti výsledkům nedávných prezidentských voleb. Informovala o tom agentura Reuters. V hlasování zvítězila bývalá gruzínská ministryně zahraničí Salome Zurabišviliová, kterou podporovala vládní strana Gruzínský sen. Poražený kandidát opozice Grigol Vašadze ale výsledky neuznal a obvinil vládu z podvodů.

Tbilisi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzínská opozice protestuje proti výsledkům prezidentských voleb | Foto: David Mdzinarishvili | Zdroj: Reuters

„Neuznáváme nelegitimní výsledky zmanipulovaných voleb a žádáme, aby v této zemi byly vypsány předčasné parlamentní volby,“ řekl v neděli svým podporovatelům Vašadze. Kandidát opozičního Sjednoceného národního hnutí získal ve druhém kole voleb 28. listopadu 40 procent hlasů, Zurabišviliová 60 procent.

Gruzie bude mít první prezidentku. Volby vyhrála bývalá ministryně zahraničí Salome Zurabišviliová

Číst článek

Vašadze se domnívá, že volby provázely organizované podvody, a obvinil vládu ze zastrašování voličů, z hromadných hrozeb, ze zneužití administrativních zdrojů a rovněž z nezákonného využívání osobních údajů občanů. Výsledky chce napadnout u soudu.

Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Gruzii došla k závěru, že prezidentské volby se uskutečnily podle pravidel. Uznala ale, že kandidáti neměli úplně rovné postavení, a uvedla, že volby se neobešly bez zneužívání zdrojů státu a neobjektivnosti médií.

Gruzínská opozice chce v protestech pokračovat. Další demonstrace je plánována na 16. prosince, kdy se má Zurabišviliová slavnostně ujmout své funkce.

Gruzínská opozice ale není jednotná ve formě protestu. Poslanec opoziční Republikánské strany David Berdzenišvili ještě před začátkem nedělní demonstrace řekl Radiožurnálu, že revoluce ani pouliční protesty nejsou řešením. Za východisko považuje reformu volebního systému a vypsání předčasných parlamentních voleb. Demonstraci nepodpořila ani opoziční strana Evropská Gruzie.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme