Nejméně 180 mrtvých i poškozené domy. V jižní Asii pokračují záplavy způsobené monzunovými dešti

Nejméně 180 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly Nepál, Indii, Bangladéš a Pákistán. Novou bilanci v úterý zveřejnila agentura AFP s odvoláním na úřady v postižených zemích.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Káthmándú měli v pátek lidé v ulicích vody po kolena. | Foto: Navesh Chitrakar | Zdroj: Reuters

Silné monzunové deště rozvodnily v postižené oblasti řeky a zaplavily tisíce domů, zničily mosty a poškodily silnice. V Bangladéši se v pondělí utopilo pět dětí, čímž bilance obětí v této 160milionové zemi vzrostla na 34.

V Bombaji se zřítila čtyřposchoďová budova. Pod jejími troskami zůstalo uvězněno nejméně 40 lidí

Číst článek

Deset dalších lidí přišlo při záplavách o život v obřích bangladéšských uprchlických táborech, kde žijí příslušníci muslimského etnika Rohingů prchající před pronásledováním v sousední Barmě.

V Nepálu registrují již 67 mrtvých. Na snímcích ze země jsou vidět záchranáři, jak na nafukovacích člunech evakuují rodiny, které uvázly v zatopených domovech. Zdravotničtí experti varují před epidemiemi nemocí ze špinavé vody a vyzvali k poskytnutí mezinárodní pomoci.

Situace v Indii

V Indii připravily povodně a sesuvy o život padesátku osob. Nejhůře postižené jsou severovýchodní státy Bihár a Ásám. Ásámské úřady vydaly nejvyšší stupeň varování před záplavami, které v tomto státě usmrtily už 11 lidí a dalších 83 tisíc vyhnaly z domovů. Bihár registruje 24 obětí, na 2,5 milionu obyvatel bylo nepříznivým počasím přímo zasaženo.

V kopcovité oblasti severoindického státu Himáčalpradéš se v pondělí po silných monzunových deštích zřítil tříposchoďový dům a pod jeho troskami zahynulo 14 osob. Oběti hlásí už i pákistánská část Kašmíru, kde úřady napočítaly 23 mrtvých a 120 domů zničených bleskovými záplavami.

Monzunové deště trápí jih Asie každoročně zhruba od června do září a způsobují tam záplavy. Loni postihly indický stát Kérala nejsilnější monzuny za několik desetiletí, které si vyžádaly přes 400 obětí a více než milion lidí nechaly bez střechy nad hlavou. O rok dříve zemřelo při monzunových záplavách v Bangladéši, Indii, Nepálu a Pákistánu přes 1300 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme