Izraelsko-americká dohoda o židovských osadách je v ohrožení

Američtí a izraelští vyjednávači se snaží odstranit překážky, které by mohly zmařit dohodu o židovských osadách. Podle ní má Izrael na další tři měsíce omezit výstavbu židovských osad na západním břehu Jordánu. Výměnou mají Spojené státy Izraeli poskytnout rozsáhlou vojenskou pomoc a řadu diplomatických závazků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozestavěný dům v židovské osadě Ma'ale Adumim | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Obě strany se teď přou o jejich přesnou podobu. Izrael navíc požaduje americké sliby v písemné podobě – chce mít jasně stanoveno, že po chystaném zmrazení osadnické výstavby už Washington nebude požadovat další takový ústupek. Američané ale případné další omezení výstavy nechtějí vyloučit pro případ, že by se izraelsko-palestinská jednání zase zadrhla.

Dohoda má totiž umožnit, aby se Palestinci vrátili k jednacímu stolu. Z rozhovorů odešli poté, co Izrael začal na konci září osady znovu rozšiřovat.

Palestinci navíc v zákulisí chystané americko-izraelské ujednání kritizují. Američané mají například slíbit, že nenechají v Radě bezpečnosti projít žádnou rezoluci, která se nelíbí Izraeli. Palestinci namítají, že je to nefér, protože je to zbaví manévrovacích možností při rozhovorech.

Břetislav Tureček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme