Nepokoje v Jihoafrické republice byly podle prezidenta Ramaphosy naplánované. Zemřelo již přes 120 lidí

Násilnosti, které od minulého týdne zachvátily část Jihoafrické republiky, byly vyprovokované a naplánované. Při své páteční návštěvě jednoho ohniska násilí v provincii KwaZulu-Natal to řekl jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Johannesburg Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa na návštěvě nákupního centra poničeného během rabování

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa na návštěvě nákupního centra poničeného během rabování | Foto: Rogan Ward | Zdroj: Reuters

Nepokoje začaly minulý týden po uvěznění exprezidenta Jacoba Zumy, jehož ústavní soud poslal do vězení na 15 měsíců kvůli pohrdání justicí. Protesty Zumových stoupenců přerostly v násilí a rabování. Nepřežilo je více než 100 lidí, z nichž většina zemřela v provincii KwaZulu-Natal. Zatčeno bylo na 2000 lidí, armáda mobilizovala 25 000 vojáků.

Ramaphosa řekl, že vláda dělá vše, aby situaci zklidnila. „Neklid a rabování byly vyprovokovány, jsou zde lidé, kteří je naplánovali. Budeme je stíhat, mnohé jsme identifikovali. Chaos a anarchii nedovolíme,“ řekl prezident v Durbanu.

Nepokoje označil za útok na demokracii a přiznal, že některým incidentům se dalo předejít včasnějším zásahem. „Mohli jsme být lepší, ale ta situace nás zaskočila, museli jsme zajistit, abychom nevyvolali ještě větší zmatek,“ řekl prezident.

Agentura AFP napsala, že policie vyslýchá 12 lidí podezřelých z rozpoutání násilí.

Rasové napětí v zemi

Nepokoje byly největší v Zumově domovské provincii KwaZulu-Natal a v Gautengu, kde leží největší jihoafrické město Johannesburg. Podle čtvrtečních informací zemřelo celkem 117 lidí, Ramaphosa v pátek upřesnil, že v KwaZulu-Natalu je 95 mrtvých, tedy o čtyři více než uváděly čtvrteční zprávy, v Gautengu je 26 mrtvých, celkem tak od minulého týdne zemřelo 121 lidí.

Policejní zástupce v pátek informoval o situaci parlamentní komisi a řekl, že plenění obchodních center a obchodů pokračuje a že nejpostiženější jsou obchody cizinců. Situaci v Gautengu a KwaZulu Natalu označil za nestabilní, lidé se podle něj shromažďovali i v provinciích Severní, Západní a Východní Kapsko.

Po uvěznění exprezidenta Zumy vypukly v Jihoafrické republice nepokoje. Policisté zatkli přes 60 lidí

Číst článek

Reuters píše, že se do Johannesburgu vrací klid, i když většina obchodů je zavřená. Obnovuje se pomalu provoz v přístavech Durban a Richards Bay. Televize eNCA ale oznámila, že někde jsou stále potíže. V noci ze čtvrtka na pátek vzplanul požár v Isipingu jižně od Durbanu.

Ramaphosův úřad před prezidentovou cestou oznámil, že jejím účelem je zjistit rozsah a důsledky násilností.

Prezident v pátek řekl, že ho znepokojuje rasové napětí, které v některých částech země narůstá. Podle Reuters se lidé zejména v komunitách bělochů a Indů, kteří jsou většinou v lepší ekonomické situaci než černoši, zmobilizovali a ozbrojili na obranu proti rabujícím.

Armádní velitel generál Rudzani Maphwanya jednotkám v Johannesburgu řekl: „Už nejde o pouhé násilí, ale ekonomickou sabotáž. Ohrožuje to národ a vy mu musíte vrátit svobodu. Není třeba sklánět zbraně.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme