Japonsko uctilo památku obětí katastrofy, premiér věří v obnovu

Japonsko uctilo památku obětí zemětřesení a následné vlny tsunami. Týden od přírodní katastrofy dosáhl počet mrtvých šesti a půl tisíce, dalších více než 10 tisíc lidí se stále pohřešuje. V jaderné elektrárně Fukušima 1 mezitím pokračuje chlazení poškozených reaktorů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minutu ticha za oběti katastrofy drželi i záchranáři ve městě Rikuzentakata

Minutu ticha za oběti katastrofy drželi i záchranáři ve městě Rikuzentakata | Zdroj: Reuters

Minutu ticha drželi Japonci přesně ve 14:46 lidé ve zničených obcích, na úřadech i na ulici.

Premiér Naoto Kan v této souvislosti vyzval obyvatele, aby nepropadali pesimismu, zároveň ocenil dosavadní způsob, jakým se lidé s následky tragédie vyrovnávají.

Vyjádřil přesvědčení, že země katastrofu překoná a zotaví se. "Čelíme největší krizi po druhé světové válce. Dostává se nám celosvětové podpory. Musíme být odhodlaní, každý jednotlivý občan musí ukázat odhodlání," prohlásil Kan.

Japonský premiér Naoto Kan věří v obnovu země | Foto: Reuters

K vývoji v jaderné elektrárně ve Fukušimě pak premiér řekl, že situace je stále velmi vážná, přesto věří, že se problémy s poškozenými reaktory brzy vyřeší.

Japonská jaderná agentura mezitím zvýšila stupeň nebezpečí v elektrárně na pátý stupeň ze sedmibodové škály. Radiaci u poškozených reaktorů má nyní měřit i experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Další státy evakuují své občany

Kvůli obavám z dalšího možného vývoje pokračuje evakuace cizinců. Po Spojených státech k ní přistupuje i Rusko a Jižní Korea je pro své občany připravena vyslat do Japonska i vojenská letadla a lodě.

Některé země také rozhodly o dočasném přemístění ambasád z Tokia dále na jih, například Nepál přesune diplomaty do Osaky a Finsko do Hirošimy.

Částice radioaktivního prachu z Fukušimy už dorazily k západním břehům Spojených států. Úroveň radiace je ale podle zdrojů z diplomatických kruhů tak nízká, že nepředstavuje žádné riziko pro lidské zdraví.

Japonsko před a po zemětřesení, Juriage autor: ČTK Japonsko před a po zemětřesení, Yagawahama autor: ČTK

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme