Japonsko uctilo památku obětí katastrofy, premiér věří v obnovu

Japonsko uctilo památku obětí zemětřesení a následné vlny tsunami. Týden od přírodní katastrofy dosáhl počet mrtvých šesti a půl tisíce, dalších více než 10 tisíc lidí se stále pohřešuje. V jaderné elektrárně Fukušima 1 mezitím pokračuje chlazení poškozených reaktorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minutu ticha za oběti katastrofy drželi i záchranáři ve městě Rikuzentakata | Zdroj: Reuters

Minutu ticha drželi Japonci přesně ve 14:46 lidé ve zničených obcích, na úřadech i na ulici.

Premiér Naoto Kan v této souvislosti vyzval obyvatele, aby nepropadali pesimismu, zároveň ocenil dosavadní způsob, jakým se lidé s následky tragédie vyrovnávají.

Vyjádřil přesvědčení, že země katastrofu překoná a zotaví se. "Čelíme největší krizi po druhé světové válce. Dostává se nám celosvětové podpory. Musíme být odhodlaní, každý jednotlivý občan musí ukázat odhodlání," prohlásil Kan.

Japonský premiér Naoto Kan věří v obnovu země | Foto: Reuters

K vývoji v jaderné elektrárně ve Fukušimě pak premiér řekl, že situace je stále velmi vážná, přesto věří, že se problémy s poškozenými reaktory brzy vyřeší.

Japonská jaderná agentura mezitím zvýšila stupeň nebezpečí v elektrárně na pátý stupeň ze sedmibodové škály. Radiaci u poškozených reaktorů má nyní měřit i experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Další státy evakuují své občany

Kvůli obavám z dalšího možného vývoje pokračuje evakuace cizinců. Po Spojených státech k ní přistupuje i Rusko a Jižní Korea je pro své občany připravena vyslat do Japonska i vojenská letadla a lodě.

Některé země také rozhodly o dočasném přemístění ambasád z Tokia dále na jih, například Nepál přesune diplomaty do Osaky a Finsko do Hirošimy.

Částice radioaktivního prachu z Fukušimy už dorazily k západním břehům Spojených států. Úroveň radiace je ale podle zdrojů z diplomatických kruhů tak nízká, že nepředstavuje žádné riziko pro lidské zdraví.

Japonsko před a po zemětřesení, Juriage autor: ČTK Japonsko před a po zemětřesení, Yagawahama autor: ČTK

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme