KLDR zadržela australského studenta. Dříve prohlásil, že chce bořit negativní stereotypy vůči zemi

Severní Korea zadržela australského občana, který studoval v hlavním městě Pchjongjangu. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zprávy, kterou obdrželo australské ministerstvo zahraničí, jež se nyní snaží informaci ověřit. Zmizení Australana potvrdila i jeho rodina.

Pchjongjang/Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský student Alek Singley byl zadržen v KLDR | Zdroj: Reuters

Příbuzní australského studenta ve čtvrtek uvedli, že o studentovi Aleku Singleym nemají již několik dní žádné zprávy.

„Nebyl v elektronickém kontaktu s přáteli či rodinou od úterního rána australského času (v noci na úterý SELČ), což u něj není obvyklé,“ popsala mluvčí rodiny Lesley Parkerová, podle níž rodina zatím nemá zprávy o tom, že by byl Singley zatčen.

Média v KLDR přinesla snímek vyjednavače o jaderných zbraních, kterého údajně poslali do pracovního tábora

Číst článek

Na zmizení studenta nejprve upozornili jeho přátelé a následně jihokorejská a australská média.

„Ministerstvo zahraničí a obchodu poskytuje konzulární podporu (...) rodině Australana, který byl údajně zatčen v Severní Koreji,“ sdělil v prohlášení mluvčí úřadu. „Ministerstvo se intenzivně snaží o ověření,“ dodal.

Situaci komplikuje skutečnost, že Austrálie nemá v KLDR velvyslanectví a záležitost řeší prostřednictvím svého zastoupení v Jižní Koreji. Mise KLDR v OSN na dotaz ohledně zadrženého Australana neodpověděla.

Singley dříve uvedl na sociálních sítích, že studuje korejskou literaturu na univerzitě v Pchjongjangu. Pořádal rovněž průvodcovské prohlídky, které organizovala jím založená cestovní kancelář Tongil Tours.

Smrt amerického studenta

Před dvěma lety sdělil veřejnoprávní televizi ABC, že chce rozbořit negativní stereotypy, které se vztahují k Severní Koreji.

Zacházení s cizími občany, většinou ze Spojených států, ze strany severokorejského režimu v minulosti vyvolávalo kontroverze. Někteří z nich byli vězněni po dlouhé období.

Smrt amerického studenta Otto Warmbiera v roce 2017 po 17měsíčním držení v severokorejském vězení vyvolala napětí mezi Washingtonem a Pchjongjangem, při němž padaly dokonce vzájemné vyhrůžky válkou.

Warmbier byl zadržen v roce 2016 a odsouzen k 15 letům nucených prací za pokus o krádež propagandistického plakátu v jeho hotelu. Do USA byl vrácen v bezvědomí a zemřel nedlouho poté.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme