Kontroverzní oslava narozenin Adolfa Hitlera. V německé obci dohlížejí na akci stovky policistů

Ve východoněmecké obci Ostritz začala v pátek večer kontroverzní víkendová akce pravicových extremistů z Německa, Polska a Česka. Za přísných bezpečnostních opatření policie se zde pořádají dvoudenní oslavy narozenin nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Aktualizováno Ostritz (Německo) (Aktualizováno: 7:01 21. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do obce ležící těsně u hranic Polska, ale přes polské území také pár kilometrů od Česka, přijelo v pátek, v den Hitlerových narozenin, několik stovek extremistů. V sobotu pořadatelé očekávají, že se sjede kolem tisícovky účastníků akce.

'Hitler byl gentleman, Polsko über alles!' Poláky šokovala reportáž zevnitř neonacistické scény

Číst článek

Saská policie na místo stáhla jednotky z celé spolkové země. Přesný počet nasazených strážců pořádku úřady nesdělily, nicméně v obci se jich očividně nachází několik stovek. O nemalé intenzitě bezpečnostních opatření svědčí i přítomnost zhruba dvou desítek policejních dodávkových vozů. V pohotovosti jsou i sanitky záchranné služby a hasiči.

Policejní kontroly

Na všech příjezdech do Ostritzu je připraveno několik policejních kontrol vozidel. Další kontroly pak příchozí čekají cestou k hotelu stojícímu u hranic s Polskem, kde se vlastní festival koná. Příchod k hotelu lemují kovové zábrany a účastníci akce se musejí podrobit prohlídce včetně kontroly dokladů totožnosti.

V Ostritzu zatím panoval klid, extremisté se teprve v pátek sjížděli. Festival má vyvrcholit v sobotu.

Klusák ve Varech představil Svět podle Daliborka. Naštvaného neonacisty je divákovi ve finále líto

Číst článek

Na náměstí v centru obce se mezitím koná jiná akce – takzvaná slavnost míru. Je protestem proti festivalu nazvanému Schild und Schwert (štít a meč) – zkráceně tedy SS, což bylo zároveň označení pro Schutzstaffel (Ochranný oddíl), ozbrojenou organizaci vytvořenou v roce 1925 Hitlerovými přívrženci.

Na protineonacistickém protestu se zatím sešlo několik stovek lidí, kterým se stará o dobrou náladu živá hudba. Přišel je podpořit i saský premiér Michael Kretschmer, který mimo jiné prohlásil, že pro neonacisty není v německé společnosti místo a je proti nim nutné rozhodně vystupovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme