V Česku byl potvrzen čtvrtý případ koronaviru, nakažená žena je v ústecké nemocnici

  • Pozitivní test na výskyt onemocnění novým typem koronaviru se objevil u třiapadesátileté ženy, která leží od neděle v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem poté, co se vrátila z Benátska. Informaci potvrdil serveru iDNES.cz primář Pavel Dlouhý.
  • Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že testy vzorků s podezřením na nový typ koronaviru bude v Česku provádět pět nemocnic a zdravotních ústavů.
  • Vláda zastaví kvůli šíření koronaviru lety z Jižní Koreje. Rozhodla o tom v pondělí Bezpečnostní rada státu s tím, že plánuje rovněž omezení letů z Milána, Benátek, Boloni a Bergama.
  • Itálie hlásí nárůst počtu úmrtí na koronavirus na 52, o 18 více než předchozí den. Ve všech případech se jedná o starší nebo dříve nemocné lidi.

Aktualizováno Peking/Praha (Aktualizováno: 22:03 2. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Bulovce

O zvýšení počtu nemocnic a zdravotních ústavů pro testování vzorků na koronavirus informovalo ministerstvo zdravotnictví | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česko může zrušit lety do Jižní Koreje bez jednání s Evropskou komisí, řekl v pondělí po jednání Bezpečnostní rady státu premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Lety ze Soulu by měly přestat přistávat už v úterý.

Resort zdravotnictví zakazuje od středy vývoz respirátorů FFP3 a reguluje jejich prodej

Číst článek

O přerušení letů ze severu Itálie jedná vláda s Evropskou komisí. K takovému kroku se Česko podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka za ANO uchyluje vůbec poprvé.

„Podle Evropské unie mají evropští přepravci nárok realizovat své spoje v rámci unie. V rámci nepředvídatelných okolností ale může členská země na 14 dní přerušit konkrétní spoj. Česká republika toto nikdy neaplikovala. Nicméně jsme začali komunikovat s Evropskou komisí, protože jedním z předpokladů toho, abychom to udělali, je oznamovací podmínka na Evropskou komisi i jednotlivé členské státy,“ popsal Havlíček.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Letiště Praha již od minulého týdne vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu.

Itálie patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším destinacím, loni bylo podle statistik Letiště Praha na těchto linkách v Praze odbaveno více než 1,46 milionu cestujících.

Tři nakažení v Česku

V neděli testy v Česku odhalily první tři případy nemoci, všichni tři pacienti přitom pobývali na severu Itálie, která se s koronavirem potýká v širším měřítku od minulého týdne.

Světový pohár v biatlonu bude v Novém Městě na Moravě kvůli hrozbě koronaviru bez diváků

Číst článek

Všichni tři pacienti jsou v Nemocnici Na Bulovce, jeden muž byl původně hospitalizován v nemocnici v Ústí nad Labem. „Všichni pacienti jsou zaizolováni na infekčním oddělení,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

První nakažený je muž české národnosti, ročník 1952, který se účastnil konference na univerzitě v Udine. Profesor zemědělské univerzity, který se nakazil koronavirem, byl v kontaktu s dvacítkou studentů a s 24 pedagogy. Všichni budou v domácí karanténě. 

Ve druhém případě jde o ženu americké národnosti, ročník 1999, která studovala na univerzitě v Miláně. Společně s ní jsou v izolaci na Bulovce i dvě její kamarádky. Cestovaly s ní. Nemají příznaky, řekla hygienička.

Třetím nakaženým je Čech, ročník 1976, který byl na lyžařské dovolené na severu Itálie. Ani jeden pacient nemá závažný průběh nemoci, uvedl ministr Vojtěch.

Koronavirus v Číně

V pevninské Číně za neděli přibylo 202 případů nákazy novým koronavirem a 42 obětí infekce. Všech 42 nových obětí pochází z provincie Chu-pej, odkud se choroba začala původně šířit. 32 mrtvých je přímo z provinčního hlavního města Wu-chan. Jak poznamenaly světové agentury, počet infikovaných se v porovnání s předchozím dnem snížil, za sobotu přibylo 573 nakažených, v neděli to bylo 202 nových případů.

Mám jen rýmu, popisuje jeden z nakažených Čechů. Jeho rodina je v preventivní čtrnáctidenní karanténě

Číst článek

Jde o vůbec nejnižší denní nárůst infikovaných od 22. ledna. Úmrtí ale bylo o něco více – v neděli 42 oproti sobotním 35.

V provincii Chu-pej bylo za neděli potvrzeno 196 nově nakažených, o den dříve to přitom bylo 570 případů. Jde o nejnižší číslo od 24. ledna. Ve městě Wu-chan pak úřady oznámily 193 nových infekcí, což je nejméně od 26. ledna.

Japonsko, kde rovněž evidují stovky nakažených, a Čína se dohodly, že prozatím odloží návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Japonsku. S odvoláním na dobře informovaný zdroj to napsala agentura Reuters.

Návštěva byla plánována na začátek dubna. O odložení cesty by měl oficiálně ještě tento týden informovat japonský premiér Šinzó Abe.

O koronaviru

Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal právě z jedenáctimilionového města Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej.

Podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Na virus umírají převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím.

Odborníci zároveň vyzývají českou veřejnost, aby zachovala klid. V případě, že člověk pociťuje příznaky nemoci COVID-19, mezi které patří neustupující vysoké horečky a dýchací obtíže, má zůstat doma a telefonicky kontaktovat svého lékaře nebo příslušnou krajskou hygienickou stanici.

Veškeré informace jsou dostupné nonstop na telefonních linkách 724 810 106 a 725 191 367 a na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

zit, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme