Křesťanský svět se loučí s papežem Janem Pavlem II.

Hlas zvonů na znamení úcty zesnulému papeži Janu Pavlu II. se s úderem nedělního poledne rozezněl ve všech koutech světa. V katolických kostelech i na náměstích lidé uctívají památku Svatého otce, který naposledy vydechl v sobotu pozdě večer ve věku nedožitých 85 let. Itálie se ponořila do čtyřdenního smutku, vlajky jsou spuštěny na půl žerdi. Do Říma míří miliony poutníků, kteří budou chtít v následujících dnech shlédnout ostatky Jana Pavla II. a zúčastnit se jeho pohřbu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Jan Pavel II.

papež Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

Rozlomení takzvaného prstenu rybáře napsalo definitivní tečku za dlouhým pontifikátem Jana Pavla II.. Představitelé Vatikánu jej sundali z prstu Svatého otce krátce po půl desáté večer, kdy vydechl naposledy.

Dopoledne římský vikář, kardinál Ruini oznámil oficiálně římskému lidu papežovu smrt. Vatikán také zveřejnil oficiální příčiny skonu Jana Pavla II. V úmrtním certifikátu se uvádí, že papež zemřel na septický šok a selhání srdce.

Vatikánští představitelé v dokumentu vypočítávají všechny neduhy, kterými Jan Pavel II. trpěl, a vůbec poprvé oficiálně přiznává, že měl Parkinsonovu nemoc. Ještě před smrtí Svatého otce postihlo selhání ledvin a srdce, přičemž příčinou byla infekce močových cest.

Lidé ve Vatikánu vyslechli papežovo poselství

Na Svatopetrském náměstí se už v noci shromáždilo na 130 tisíc věřících. V katedrále svatého Petra dopoledne vatikánský státní sekretář kardinál Angelo Sodano zádušní mši za zesnulého Jana Pavla II. "Svěřujeme s důvěrou vzkříšenému Kristu, pánu života a dějin, našeho drahého Jana Pavla II., jenž 27 let vedl světovou církev jako následovník Petrův," pronesl kardinál.

Po skončení mše přečetl arcibiskup Leonardo Sandri, který byl v posledních týdnech jakýmsi papežovým mluvčím, tradiční nedělní polední modlitbu, kterou během svého pontifikátu pronášel papež. Sandri oznámil, že Jan Pavel II. se před svou smrtí na pronesení modlitby připravoval, proto ji podle svých slov četl s velkou úctou, ale také smutkem.

Zesnulý papež ve svém posmrtném poselství napsal, že boží láska "proměňuje srdce a poskytuje útěchu". "Lidstvu, které se někdy nechá svést a ovládnout silami zla, egoismem a strachem, vzkříšený Pán nabídl svou lásku, která odpouští, usmiřuje a vrací duši naději," napsal Jan Pavel II v poselství.

Svatopetrské náměstí se zaplnilo do posledního místa, přítomno je podle odhadů 200 tisíc lidí všech generací a národností. Do Vatikánu se sjeli nejen křesťané, Jan Pavel II. si získal i srdce lidí vyznávajících jiná náboženství. Přihlíželi také italští politici v čele s premiérem Sylviem Berlusconim.

Ostatkům Jana Pavla II. se poklonili hodnostáři i politici

Odpoledne se přišli poklonit ostatkům papeže do Klementinského sálu Apoštolského paláce kardinálové, členové diplomatického sboru a také italský prezident Carlo Ciampi. Od zítřka po tři dny se bude s papežem moci loučit ve Svatopetrské bazilice i veřejnost.

Zesnulý Jan Pavel II. je oděn do červeno-bílého roucha, na hlavě má bílou mitru a v podpaží svou biskupskou berlu. Tělo spočívá na márách pod jednoduchým křížem, po stranách drží čestnou stráž dva příslušníci papežovy švýcarské gardy.

Podle Apoštolské konstituce, kterou schválil sám Jan Pavel II. v roce 1996, budou smuteční obřady za papeže trvat devět dní. Jeho tělo bude pohřbeno mezi čtvrtým a sedmým dnem po smrti v bazilice svatého Petra, pokud ve své závěti nestanovil jinak. O datu pohřbu rozhodne v pondělí shromáždění kardinálů.

Mluvčí českých biskupů Daniel Herman Radiožurnálu řekl, že papež by mohl být pochován ve čtvrtek. "Dnes ráno jsem hovořil s panem kardinálem Vlkem, který bude také jedním z volitelů nového papeže, ten očekává, že zítra obdrží oficiální informaci. Předpokládáme, že by to mohlo být kolem čtvrtka," uvedl Herman.

Na papežův pohřeb míří miliony poutníků

Věčné město se zatím připravuje na přijetí dvou milionů poutníků z celého světa. Začínají se sjíždět do Říma zvláštními vlaky, autobusy a charterovými lety. "Děláme to, co nám kdysi Svatý otec řekl. Jsme Římané, takže se mějme rádi a pusťme se do díla," řekl starosta "věčného města" Walter Veltroni, když seznamoval obyvatele s plánem na přijetí poutníků.

Podle odhadu městských činitelů se pohřbu zúčastní nejméně dva miliony lidí, kteří zaplní střed Říma. Správa města připravila první tisíce lůžek ve sportovních halách a chystá i další na stadionech včetně stadionu olympijského. Do služby pro poutníky se hlásí stovky dobrovolníků. Italské železnice vypraví zvláštní vlaky a město se zásobuje pitnou vodou.

Věřící již mezi tím hovoří o brzkém blahořečení Jana Pavla II.. Soudí tak podle slov, která dnes pronesl kardinál Sodano, který nazval zesnulého papeže Janem Pavlem II. Velikým. Toto přízvisko je přitom propůjčováno pouze papežům, kteří jsou hodni svatořečení, jako v minulosti například papežové Řehoř Veliký a Leo Veliký.

Martin Dorazín, Jan Šmíd, Klára Stejskalová, Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme