Lipavský: OSN a její principy jsou ohrožené jedním ze stálých členů Rady bezpečnosti Ruskem

OSN a její principy jsou ohrožené kvůli invazi Ruska, jednoho ze stálých členů Rady bezpečnosti (RB) OSN, na Ukrajinu. Na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku to řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Šéf české diplomacie posléze s pomocí citátu Václava Havla apeloval na světové lídry, aby nebyli lhostejní.

New York/Praha (Aktualizováno: 7:30 22. 9. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ministr zahraničí Jan Lipavský na 77. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku

Český ministr zahraničí Jan Lipavský na 77. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku | Zdroj: Reuters

Rusko se podle Lipavského snaží „rozložit bezpečnostní architekturu evropského kontinentu“. Ministr zahraniční upozornil na ironii toho, že ruský prezident Vladimir Putin částečnou mobilizaci vyhlásil a „světu pohrozil jadernou zbraní“ na Mezinárodní den míru.

‚Žádáme jen spravedlivý trest.‘ Zelenskyj v OSN vyzval k odebrání hlasovacích práv Ruska

Číst článek

Ruskou invazi označil za „neoprávněnou, nevyprovokovanou a nezákonnou“.

Vedle toho, že porušuje Chartu OSN, podle něj vážně poškozuje globální ekonomiku, potravinovou bezpečnost a mezinárodní řád založený na pravidlech.

Český ministr zahraničí připomněl, že Česká republika podporuje suverenitu, jednotu a nezávislost Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích a že Praha neuznává anexi Krymu.

S předstihem odsoudil referenda o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných či ovládaných částech ukrajinského území.

Obdobně se postavil ke zvěrstvům, která ruští okupanti páchají na Ukrajině, a kritizoval „apokalyptické ostřelování civilní infrastruktury“. Připomněl existenci filtračních táborů a deportace ukrajinského obyvatelstva včetně dětí.

„Existuje mezinárodní odpovědnost Ruska za agresi, ale existuje také individuální trestní odpovědnost za zločiny spáchané v tak velkém rozsahu ruskými vojsky,“ konstatoval Lipavský.

Český projev po téměř 30 letech

Ukrajinští uprchlíci nahlásili desítky válečných zločinů. Pomáhá jim online dotazník české policie

Číst článek

Připomněl, že Praha podporuje vyšetřování situace na Ukrajině Mezinárodním trestním soudem a stojí za žádostí Ukrajiny o zahájení řízení u Mezinárodního soudního dvoru proti Ruské federaci na základě úmluvy o genocidě.

Vyzval také ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude stíhat zločin agrese spáchaný Putinovým Ruskem.

Lipavský ve čtvrtek bude mít projev i v Radě bezpečnosti OSN. Zástupce České republiky v tomto orgánu vystoupí téměř po 30 letech. Ústředním tématem projevu bude ruská agrese proti Ukrajině.

Lipavský bude mluvit o aktuální bezpečnostní situaci, o tom, že je nepřijatelné, aby Rusko rozhodlo o anexi další části Ukrajiny, nebo o návrhu na zřízení mezinárodního tribunálu v otázce agrese Ruska proti Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme