Zločin, nebo ochrana obyvatel? Soud v Haagu rozhodl, že projedná spor o genocidě mezi Ukrajinou a Ruskem

Mezinárodní soudní dvůr OSN (ICJ) v Haagu rozhodl, že má pravomoc projednávat většinu bodů sporu mezi Ukrajinou a Ruskem týkající se obviňování z genocidy. Moskva tvrdí, že její dva roky trvající vojenská invaze na Ukrajinu měla zabránit genocidě tamního ruskojazyčného obyvatelstva. Kyjev kvůli tomu k nejvyššímu soudu OSN pro spory mezi státy podal žalobu, protože podle názoru Ukrajiny Rusko svou argumentací zneužívá mezinárodní právo.

Haag (Aktualizováno: 16:54 2. 2. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Svět dnes pomáhá Ukrajině a Rusko má nedostatek,“ prohlásil ukrajinský lídr

Ukrajinský voják (ilustrační foto) | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Moskva zpochybnila jurisdikci haagského soudu v této kauze. Mezinárodní soudní dvůr rovněž uvedl, že nemá pravomoc ve dvou dalších aspektech ukrajinského případu.

Při ruském dronovém útoku zahynuli dva francouzští dobrovolníci. Další tři utrpěli zranění

Číst článek

Soud neprojedná tvrzení, že ruská invaze porušila úmluvu o genocidě z roku 1948 a že uznání dvou separatistických republik na východě Ukrajiny Moskvou rovněž znamenalo porušení úmluvy, uvedla agentura AP.

Ukrajina Rusko zažalovala několik dní poté, co Rusko 24. února 2022 zahájilo svou dosud trvající ozbrojenou agresi.

Rozhodnutí soudního dvora jsou právně závazná, tribunál ale nedisponuje žádnými mechanismy pro jejich vymáhání. Soud už v březnu 2022 Rusku nařídil okamžitě zastavit válečné operace na Ukrajině. Moskva podle očekávání požadavek odmítla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme