Na Nejvyšší soud ve Venezuele se pokusil zaútočit policejní vrtulník. Prezident mluví o terorismu

Venezuelský policejní pilot zřejmě z helikoptéry zaútočil granáty na budovu Nejvyššího soudu v Caracasu. Tvrdí to venezuelská vláda, podle které byly granáty nefunkční. Prezident Nicolás Maduro jeho čin nazval teroristickým útokem. Nikomu se při manévru podle dosavadních zpráv nic nestalo. Podle světových médiích ve Venezuele rostou nepokoje. Zemřelo při nich přes 70 lidí.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar Perez, pilot podezřelý ze střelby dal na internet své prohlášení. | Zdroj: Reuters

Obyvatelé Caracasu mohli zahlédnout modrou policejní helikoptéru z vyšetřovací jednotky, jak krouží nad hlavním městem s transparentem „libertad" tedy „svoboda" a také číslem 350, což je patrně odkaz na článek venezuelské ústavy, která umožňuje obyvatelům země „zříci se" své vlády, pokud se chová nedemokraticky.

Helikoptéra také kroužila nad budovou nejvyššího soudu, který podpořil Madurovy snahy zablokovat předčasné volby a změnit ústavu. Vláda podle helikoptéry vystřelila několik granátů, které neexplodovaly. Na sociálních sítích se také objevily záběry vrtulníku, na kterých je slyšet hlasitá rána, což může být výbuch.

Maduro útok odsoudil

Nicolás Maduro vystoupil ve státní televizi a řekl, že při pokusu o útok na Nejvyšší soud mohly desítky lidí zemřít nebo utrpět zranění. Prohlásil, že šlo o eskalaci, kterou odsuzuje, útok prý připomínal pokus o převrat.

Venezuelský prezident uvedl, že proto aktivoval venezuelskou armádu, která má chránit mír a pořádek a uvedl, že si je jistý, že dříve či později bude dopaden pilot policejní helikoptéry i všichni jeho případní komplici.

Nepokoje v zemi podle zahraničních médií rostou. Protesty a střety s policií jsou například podle deníku Washington Post prakticky na denním pořádku. Za poslední týdny zemřelo přes 70 lidí a nejméně tisíc utrpělo různá zranění. Policie také pozatýkala tisíce lidí.

Řada Madurových kritiků na sociálních sítích však oponovala, že se incidentu pouze snaží využít k šíření strachu a usnadnit si prosazení ústavních změn, jež by mu pomohly k setrvání u moci.

Voják, který se identifikoval jako Oscar Pérez a byl médii označen za pilota helikoptéry, zveřejnil na sociální síti Instagram prohlášení, v němž vyzývá k rebelii proti vládě porušující demokratické principy: „Máme dvě možnosti: buď budeme zítra souzeni svým svědomím a lidmi, nebo se dnes začneme osvobozovat od této zkorumpované vlády," přečetl prohlášení obklopen čtveřicí ozbrojených a maskovaných mužů v uniformách.

Budovu Národního shromáždění v úterý v Caracasu obklopili příznivci vlády a zabránili desítkám opozičních politiků v odchodu z budovu. Došlo i na potyčky s policií.

Lidé proti vládě protestují hlavně proto, že země si prochází ekonomickou krizí, která vede k obrovským nedostatku potravin a léků. Prezident Maduro odmítl odstoupit a v úterý prohlásil, že je vláda ochotná bránit socialistické hnutí zbraněmi. Jeho odpůrci také nesouhlasí s pokusem rozpustit parlament a změnit ústavu.

Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme