Úřady v USA reagují na snahu strhnout další sochu. Washingtonské pomníky bude chránit národní garda
Přibližně 400 neozbrojených příslušníků washingtonské národní gardy bylo aktivováno, aby v hlavním městě USA pomáhali bezpečnostním složkám střežit některé historické památníky. Informovaly o tom ve středu podle agentury Reuters úřady poté, co se demonstranti pokusili v parku poblíž Bílého domu strhnout sochu bývalého prezidenta Andrewa Jacksona.
V noci na úterý se skupinka demonstrantů ve Washingtonu neúspěšně pokoušela svrhnout sochu bývalého prezidenta Jacksona, načež se současný prezident Donald Trump na twitteru vyslovil pro tvrdý postup policie a soudů proti pachatelům podobných činů.
I have authorized the Federal Government to arrest anyone who vandalizes or destroys any monument, statue or other such Federal property in the U.S. with up to 10 years in prison, per the Veteran’s Memorial Preservation Act, or such other laws that may be pertinent.....
12:46 – 23. 06. 2020
Sochy některých státníků či generálů v USA kvůli vazbám na otrokářskou minulost budí kontroverze a mnoho měst v posledních týdnech přistoupilo k odstraňování v reakci na vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě.
‚Zobrazuje černochy a indiány jako rasově podřadné.‘ Muzeum v New Yorku odstraní Rooseveltovu sochu
Číst článek
Nejsilnější americké protestní hnutí za poslední dekády nastartovala smrt šestačtyřicetiletého George Floyda, kterému při zatýkání bělošský policista Derek Chauvin několik minut klečel na krku. Rozsah a intenzita protestů pramení i z toho, že květnový případ z Minneapolisu byl jen dalším z dlouhé řady podobných incidentů.
Podle Reuters byli ve středu obviněni z vraždy a dalších trestných činů tři bělošští muži zatčení minulý měsíc kvůli zastřelení černocha v Brunswicku ve státě Georgia.
Stavějme sochy ideálům, ne lidem. Dobro a zlo jsou nekonečným kontinuem, říká historik Lukeš
Číst článek
Video zachycující zastřelení pětadvacetiletého Ahmauda Arberyho se objevilo na sociálních sítích a během května se rychle rozšířilo a vyvolalo pobouření kvůli tomu, že v té době, deset týdnů po smrti Arberyho, nebyl nikdo zatčen. Po několika dnech byli zatčeni dva muži zachycení na videu, bývalý policista a jeho syn, a také muž, který události z 23. února natáčel.
V Tucsonu ve státě Arizona mezitím nabídl svou rezignaci šéf místní policie, který zveřejnil video zachycující smrt sedmadvacetiletého Hispánce, jenž si podobně jako Floyd při zákroku policie stěžoval, že nemůže dýchat. Carlos Ingram-Lopez zemřel 21. dubna, když ho policisté ležícího na břiše znehybnili a drželi mu ruce za zády asi 12 minut, uvedl policejní šéf Chris Magnus.
Kvůli incidentu už odešli ze služby tři policisté, kteří porušili několik policejních pravidel, uvedl Magnus a sám nabídl odstoupení z funkce.