Největší banka na světě, čínská ICBC, vydala z bankomatu falešné bankovky
Výběry hotovosti z bankomatu jsou běžnou záležitostí. Ve vyspělejších zemích si lidé bez peněžních automatů nedokážou život vůbec představit. Málokdo by přitom předpokládal, že právě bankomat vydá falešnou bankovku. Tuto zkušenost však zaznamenal asijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš v Pekingu.
Šlo přitom o bankomat největší banky na světě, Industrial and Commercial Bank of China. Jak v Odpoledním Radiožurnálu uvedl Robert Mikoláš, dvě ze stojuanových bankovek byly falešné.
„Což jsem zjistil při placení v hotelu, respektive zjistila to recepční. V Číně přitom peněžní automaty vydávají právě jen stojanové bankovky, vyšší už ani nejsou, i proto jsou také hojně padělány. Že však dostanu falešné peníze z bankomatu, to jsem nečekal,“ přiblížil.
V případě Roberta Mikoláše přitom nešlo o první problém s bankomatem v Číně. Podobný případ už řešil ve Lhase, kde šlo o druhou největší banku v Číně, Agricultural Bank of China.
„Chtěl jsem si vybrat větší částku, ovšem vyjela mi jen účtenka, peníze nikoli. Nakonec jsem v bance strávil celý den, zavolal jsem i policii a kontaktoval náš zastupitelský úřad. Na místě se ovšem nic vyřešit nepodařilo, policisté i banka odmítli poskytnout i jakýkoli zápis či protokol, proto jsem napsal stížnost vedení banky a ta jí nakonec uznala a peníze vrátila, i když to trvalo několik měsíců,“ vysvětlil.
V Česku jsou bankomaty bezpečné
Jak v Odpoledním Radiožurnálu uvedl výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán, v Česku podobný případ, jako v Číně, není možný. „Veškeré bankovky, které jsou dodávány do bankomatů, pocházejí z ČNB, kde procházejí kontrolou,“ uvedl.
Pokud by teoreticky takový případ nastal, klient by měl kontaktovat svoji mateřskou banku. „Případně, pokud zná provozovatele bankomatu, který falešnou bankovku vydal, kontaktovat nejbližší pobočku banky,“ dodal..