Nejvyšší představitelé arabského světa kritizují evropské plány na sbližování s Izraelem

Liga arabských států kritizuje posilování vztahů mezi Evropskou unií a Izraelem. Právě toto sbližování si přitom vytkla za jednu ze svých priorit pro nadcházející předsednictví Česká republika. Plán povýšení vztahů mezi jeruzalémskou vládou a Bruselem teď odsoudil generální tajemník Arabské ligy Amr Músá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

věže v Kuwait City | Foto: Jiří Hošek

Podle egyptského politika by Evropa měla Izrael tlačit, aby zastavil osídlování okupovaných území židovskými osadníky. Přípravami na posílení vztahů prý Evropská unie naopak Izraelce za toto počínání vlastně odměňuje.

Vylepšování vztahů s Izraelem chtěly původně podmínit změnou jeho politiky i některé evropské vlády. Po izraelském lobování ale veškeré podmínky odpadly.

K posilování vztahů s Izraelem se jednoznačně hlásí i česká diplomacie. V Praze chce uspořádat vůbec první evropsko-izraelský summit. Ten se asi během českého předsednictví opravdu uskuteční - podle izraelského tisku to ale bude v Bruselu.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme