Nejvyšší stupeň varování a uzavřené letiště. Znovu vybuchla sopka Ruang v Indonésii

Indonéská sopka Ruang v noci na úterý znovu vychrlila gejzíry lávy, což přimělo místní úřady zvýšit stupeň varování na nejvyšší úroveň a uzavřít nedaleké letiště. Informovala o tom agentura Reuters.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch sopky Ruang v Indonésii

Výbuch sopky Ruang v Indonésii | Foto: Chermanto Tjaombah | Zdroj: Reuters

Vulkanologové uvedli, že sloup lávy dosáhl výšky pěti kilometrů. Obyvatelé oblasti, kteří žijí v okruhu sedmi kilometrů, byli vyzváni, aby se okamžitě evakuovali, protože hrozí další erupce.

Nejméně do středečního poledne zůstane také uzavřeno mezinárodní letiště ve městě Manado, které je od vulkánu vzdálené asi 100 kilometrů. Provozovatel letiště opatření zdůvodnil nebezpečím sopečného popílku pro letecké motory.

Sopka Ruang leží na stejnojmenném ostrově, který je domovem více než 800 lidí. Její úterní výbuch přichází po sérii erupcí vulkánu v průběhu dubna, které si vyžádaly evakuaci stovek místních obyvatel a opakované uzavírky letiště v Manadu.

Indonéské vulkanologické centrum po úterní erupci varovalo také obyvatele sousedního ostrova Tagulandang před rizikem tsunami, které by mohlo být vyvoláno sesuvem vulkanického materiálu do oceánu.

Indonésie leží v takzvaném tichomořském ohnivém kruhu – geologicky nejaktivnější oblasti na Zemi, kde jsou sopečné výbuchy a zemětřesení časté. V Indonésii se nachází přibližně 130 aktivních sopek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme