Nejvyšší žalobkyně: Trestní řízení proti Koženému bude pokračovat

Bahamský soud má dnes rozhodnout o vydání Viktora Koženého do Spojených států. Pokud bude Kožený do USA vydán, bude Česká republika usilovat o pokračování v jeho trestním řízení. Radiožurnálu to řekla šéfka Nejvyššího státního zastupitelství Renáta Vesecká. Podnikatele, který je obviněný z rozsáhlých podvodů také v České republice, včera nově obžalovaly americké úřady z rozsáhlého uplácení v Ázerbajdžánu. Advokát Viktora Koženého Benjamin Brafman zpochybňuje obvinění svého klienta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Kožený ve své rezidenci

Viktor Kožený ve své rezidenci | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Právní zástupce Koženého Benjamin Brafman tvrdí, že zákon, na jehož základě byla obvinění vznesena, se na Koženého nevztahuje. Podle Brafmana se podnikatel českého původu zatím nerozhodl, jestli bude s vydáním do USA souhlasit, nebo proti němu bude bojovat.

Pokud bude Kožený uznán vinným, hrozí mu mnohaletý trest vězení. České úřady podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna zváží dvě varianty dalšího postupu. Česká republika zváží, jestli předá kauzu k trestnímu řízení do Spojených států, nebo požádá Washingoton o vydání Koženého.

V Česku je bývalý šéf Harvardských fondů Viktor Kožený několik let stíhán pro rozsáhlé podvody, a to společně s bývalým šéfem představenstva Harvardského průmyslového holdingu Borisem Vostrým. Ten žije ve středoamerické Belize. Oba podle policie v letech 1995 až 1997 převáděli majetek v hodnotě 11,5 miliardy korun z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice. Holding pak skončil v likvidaci. Naše republika v červnu letošního roku navázala s Bahamami diplomatické styky a požádala o vydání Viktora Koženého.

Americká žaloba hrozí mnohaletými tresty

Podnikatel byl zatčen na Bahamách. Podle mluvčího newyorské pobočky FBI hned v pátek podstoupí slyšení o vydání do Spojených států. Tam byl totiž obviněn spolu s dalšími dvěma komplici z uplácení státních představitelů v Ázerbajdžánu, kde se chtěl zapojit do privatizace ropného průmyslu. Newyorský státní zástupce Koženého obžaloval už před dvěma lety za zpronevěru peněz investorů.

Obžaloba, která má 27 stran, tvrdí, že Koženého společnosti nabídly stovky milionů dolarů na úplatcích - a desítky milionů byly dokonce vyplaceny - za příslib práva na podílech v některých ázerbájdžánských ropných společnostech. Stalo se tak v rozmezí let 1997 až 1999. Kožený podle obžaloby posílal ze Švýcarska do Ázerbájdžánu letadla plná peněz. Jeho záměr se mu však nezdařil. V případě, že budou obžalovaní uznáni vinnými, hrozí jim 20 let vězení za praní špinavých peněz a pět let vězení za každý z 27 bodů obžaloby.

Včerejší žaloba přináší v Koženého léta se táhnoucím případu nový obrat - on sám Radiožurnálu v roce 2003 o uplácení v Ázerbajdžánu řekl, že si na ta investoři, které zastupoval, najali agenta: "Podívejte se, já si takovou prací, takovými věcmi ruce nešpiním. Na to si najali svého agenta - ten momentálně sedí ve vyšetřovací vazbě." Na přímou otázku, zda se on sám na uplácení podílel, Viktor Kožený odpověděl: "Osobně ne!!

Nyní by měl Kožený vyslechnout verdikt Bahamského soudu - zda bude či nebude vydán do Spojených států. Pokud se tak stane, vzroste pravděpodobnost jeho vydání do České republiky, kde se měl podle žalobců podílet na podvodných operacích při kterých investoři ztratili necelých 12 miliard korun.

Nejvyšší žalobkyně: Zvažujeme právní pomoc

Pokud bude Viktor Kožený vydán do Spojených států, bude Česká republika usilovat o pokračování v jeho trestním řízení. Radiožurnálu to řekla šéfka Nejvyššího státního zastupitelství Renáta Vesecká.

"Budeme zvažovat cestou právní pomoci, jakým způsobem bude u nás v jeho konkrétní trestní věci postupováno. Zatím bych nechtěla hovořit o konkrétních formách této pomoci, protože to bude ještě předmětem diskuse. Rozhodně mohu potvrdit, že proti Viktoru Koženému jako proti uprchlému je u nás vedeno trestní řízení. Předpokládáme, že se jeho předáním do Spojených států otevře i další prostor pro pokračování tohoto řízení," zdůraznila Vesecká.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme