Bez vody i léků. V nemocnici Šífa zůstává 291 pacientů, OSN evakuovala třicítku novorozenců

V nemocnici Šífa v Pásmu Gazy zůstalo 25 zdravotníků a 291 pacientů, včetně 32 novorozenců v kritickém stavu nebo dvou lidí na jednotce intenzivní péče bez ventilace. Podle deníku The Guardian to ve zprávě zveřejněné v noci na neděli uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO) poté, co její pracovníci zařízení navštívili.

Sledovali jsme online Pásmo Gazy (Aktualizováno: 13:07 19. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Šífa v Pásmu Gazy

Nemocnice Šífa v Pásmu Gazy | Foto: Ahmed El Mokhallalati | Zdroj: Reuters

Později tiskové agentury informovaly, že OSN spolu s palestinským Červeným křížem třicítku předčasně narozených dětí z nemocnice evakuuje. Mezinárodní zdravotnická organizace Lékaři bez hranic ve vlastní tiskové zprávě upozornila, že její konvoj se dostal v Pásmu Gazy pod palbu, následkem čehož zemřel jeden člověk. 

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus už v sobotu večer uvedl, že v zařízení není voda, elektřina, palivo ani jídlo a nedostává se tam léků.

Evakuujte se, máte hodinu, nařídili Izraelci v nemocnici Šífa. Armáda informace AFP popírá

Číst článek

Větší část lidí byla v sobotu ze zařízení evakuována poté, co přesun podle AFP vyhlásili izraelští vojáci provádějící v nemocnici razii. Většina těch, kteří v nemocnici zůstávají, utrpěla podle WHO zranění v nynějších bojích v Pásmu Gazy.

Jsou mezi nimi pacienti s komplikovanými zlomeninami, amputovanými končetinami, zraněními hlavy, popáleninami, zraněními hrudníku nebo břicha nebo 29 lidí se závažnými poraněními páteře, kteří se nemohou bez pomoci lékařů hýbat. Mnozí mají kvůli nedostatečným hygienickým podmínkám v nemocnici a chybějícím antibiotikům zanícené rány.

Tým WHO viděl na chodbách hromadící se zdravotnický odpad. Mnozí pacienti v uplynulých dvou nebo třech dnech kvůli omezení zdravotní péče v zařízení zemřeli a u vchodu do nemocnice je hromadný hrob, v němž je údajně pohřbeno přes 80 lidí.

Mezinárodní zdravotnická organizace Lékaři bez hranic ve vlastní tiskové zprávě upozornila, že její konvoj se dostal v Pásmu Gazy pod palbu, následkem čehož zemřel jeden člověk. 

Zemřel přitom jeden rodinný příslušník pracovníka organizace a další byl zraněn. Organizace útok, který byl podle ní záměrný, důrazně odsoudila. Organizace Lékaři bez hranic rovněž sdělila, že jejím pracovníkům spolu s rodinami se nedaří z Pásma Gazy odjet.

Přes týden se nemohli dostat z kanceláří poblíž nemocnice Šífa. Organizace vyzvala k umožnění rychlé evakuaci svých pracovníků z Gazy stejně jako dalších lidí, kteří se kvůli bojům nemohou dostat ze severní části Pásma. 

ČTK, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme