Spojené státy dodají Ukrajině další zbraně. ‚Pokryjí nejnaléhavější potřeby,‘ říká Pentagon

Spojené státy připravily pro Ukrajinu nový balík vojenské pomoci, jehož hodnota se odhaduje na 275 milionů dolarů (přes šest miliard korun), oznámilo americké ministerstvo obrany. Na seznamu je například naváděná letecká munice a střely do raketometů HIMARS.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

HIMARS

HIMARS | Zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálních sítích poděkoval Spojeným státům za pomoc. Součástí balíku mají být podle Zelenského i rakety dlouhého doletu, vysoce přesné dělostřelecké granáty, protitanková munice.

‚Součást provokativního chování.‘ Rusko odstranilo z řeky Narvy bóje vyznačující jeho hranici s Estonskem

Číst článek

Díky dřívější americké zbrojní pomoci se podařilo zadržet ruský postup na charkovské frontě. Ukrajinští vojáci získali palebnou kontrolu nad pohraniční oblastí, kam pronikli ruští okupanti, řekl Zelenskyj při návštěvě Charkova.

Jde o třetí sadu okamžité vojenské podpory, kterou Washington oznámil od dubnového souhlasu Kongresu s vyčleněním dalších desítek miliard dolarů na pomoc zemi napadené Ruskem. Nejdříve americká vláda na konci dubna sestavila balík o odhadované hodnotě miliardy dolarů, před dvěma týdny pak následovaly dodávky raket či vozidel za zhruba 400 milionů dolarů.

Pentagon oznámil dodávky raket do systémů HIMARS, dělostřelecké munice nebo protitankových střel Javelin a AT-4. Mezi dalšími položkami oznámenými v tiskové zprávě jsou „přesná letecká munice“, protitankové střely typu TOW nebo lehké zbraně a granáty.

Balík podle Pentagonu „poskytne Ukrajině dodatečné kapacity, které pokrývají její nejnaléhavější potřeby na bojišti“.

Martin Dorazín, hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme