Ukrajinu šokuje, že americká vojenská pomoc zůstává zablokovaná, řekl ministr Kuleba

Ukrajinu šokuje, že v americkém Kongresu nadále zůstává zablokována americká vojenská pomoc Ukrajině, která by napadené zemi pomohla čelit ruské agresi. Uvedl to dnes šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal v úterý vyjádřil naději, že ukrajinské jednotky budou mít díky české iniciativě od dubna dost munice, aby uhájily své obranné linie před nepřítelem, který má palebnou převahu.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba

„To, na čem opravdu záleží a co nás šokuje, je skutečnost, že doteď nebylo přijato rozhodnutí. Blížíme se ke konci března a jednání stále trvají,“ řekl Kuleba. | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„To, na čem opravdu záleží a co nás šokuje, je skutečnost, že doteď nebylo přijato rozhodnutí. Blížíme se ke konci března a jednání stále trvají,“ řekl Kuleba podle agentury AFP během tiskové konference pro zahraniční média, uspořádané na internetu.

Americká vláda od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu posílá Kyjevu vojenské vybavení ze svých zásob, které pak doplňuje za peníze uvolněné Kongresem. Na konci loňského roku však vyčerpala poslední prostředky, které zákonodárci na tento účel uvolnili, a americká vojenská pomoc je tak od té doby ochromená. Návrh, který by vládě poskytl dodatečných 60 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) na vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, již prošel Senátem, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů jej ale zatím blokuje.

Před týdnem americká vláda poprvé od prosince oznámila novou zásilku vojenské pomoci Ukrajině, zatímco dál čeká na rozhodnutí Kongresu. Pro zemi bránící se ruské agresi Washington nyní připravil dodávku v hodnotě až 300 milionů dolarů (skoro sedm miliard Kč). Podle Bílého domu to umožnily úspory Pentagonu při dřívějších nákupech zbraní.

Munice zahrnutá do balíku podle amerického poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana nakrátko umožní Ukrajincům pokračovat v palbě. „Zdaleka to není dost na pokrytí potřeb Ukrajiny na bojišti,“ dodal ovšem Sullivan, podle kterého může Ukrajincům munice dojít v následujících týdnech.

Text pokračuje pod online reportáží.

Ukrajina doufá, že díky iniciativě vedené Českem bude mít od dubna dostatek munice pro své jednotky k odražení ruské agrese, uvedl premiér Denys Šmyhal při návštěvě Lucemburska. „Doufáme, že tato česká iniciativa, ke které se Lucembursko připojilo, nám pomůže a od dubna budeme mít dostatek munice, abychom uhájili naši frontovou linii,“ řekl Šmyhal na tiskové konferenci podle agentury Reuters.

Ta připomněla, Praha na začátku roku nalezla ve třetích zemích mimo Evropskou unii na 800 000 dělostřeleckých nábojů, které chce opatřit pro Ukrajinu. Zatím od spojenců získala prostředky na nákup prvních 300 000 kusů. „Máme přísliby pro 300 000 kusů munice, pro dalších 500 000 kusů je to v jednání,“ řekl v pondělí českým novinářům v Bruselu ministr zahraničí Jan Lipavský. Český poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar minulý týden ČTK řekl, že první dodávky by měly dorazit na Ukrajinu nejpozději v červnu.

Kyjev podle Šmyhala počítá také s dodávkou střel dlouhého a středního doletu, které by podle premiéra umožnily přerušit ruské zásobování na okupovaných územích. „Je to pro nás také nesmírně důležité, (stejně jako) dělostřelecké granáty,“ řekl.

Ukrajinské jednotky byly minulý měsíc nuceny ustoupit z východoukrajinského města Avdijivka, připomněl Reuters a poukázal na souvislost mezi tímto „největším neúspěchem na bojišti od května 2023“, kdy Rusové dobyli Bachmut, a nedostatkem munice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme