Papež František navštívil Světové dny mládeže v Portugalsku. Čekalo na něj 800 tisíc lidí

Papež František v pátek dopoledne za účasti 200 000 věřících navštívil poutní místo ve vesnici Fátima ve středním Portugalsku. Informovala o tom agentura AFP, podle níž se nejvyšší představitel katolické církve odchýlil od původního plánu a nenadnesl během návštěvy očekávaná témata, jako je Ruskem rozpoutaná válka na Ukrajině. František je na návštěvě Portugalska u příležitosti Světových dnů mládeže.

Fatima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František ve Fatimě

Papež František se několikrát zastavil, aby na hlavu políbil malé děti | Foto: Pedro Nunes | Zdroj: Reuters

Ve Fátimě se pomodlil s nemocnými a postiženými mladými lidmi nebo vězni a požehnal shromážděným věřícím. Poutníci zaplnili místo před místní svatyní dlouho před východem slunce, uvedla agentura AP. Rovněž ona upozornila, že vatikánská média dopředu avizovala modlitbu za mír na Ukrajině i jinde ve světě, nicméně papež se k připraveným poznámkám neuchýlil.

Žítkovské bohyně: Schopnosti čarovat se přenášely z matky na dceru. Poslední žijící měla pouze syny

Číst článek

Vatikánský mluvčí Matteo Bruni při vysvětlování změn uvedl, že František „vždy oslovuje především lidi, se kterými se setkává, jako pastýř, a podle toho hovoří“. Šestaosmdesátiletý papež se často odchyluje od připravených poznámek, podotkla AP, podle níž Bruni popřel, že by změny měly nějaký vážný důvod.

Papež František opakovaně vyzýval k ukončení války na Ukrajině a často vyjadřuje solidaritu s Ukrajinci. Nedávno vyslal do Kyjeva, Moskvy a Washingtonu vyslance, jenž se má pokusit usnadnit návrat ukrajinských dětí zavlečených do Ruska.

Portugalský biskup José Ornelas modlitbu za Ukrajinu se ve svém projevu zmínil. „Připojujeme se k modlitbě Vaší Svatosti za mír, s nímž se tato svatyně hluboce ztotožňuje, a myslíme přitom zejména na válku na Ukrajině a tolik dalších konfliktů ve světě,“ řekl podle AP.

‚Pokorná očista.‘ Papež v Lisabonu vyzval církev k naslouchání obětem zneužívání, kritizoval eutanázii

Číst článek

Římskokatolická církev tvrdí, že v roce 1917 se ve Fátimě zjevila Panna Maria třem dětem, kterým prý vyjevila tři tajemství. První dvě údajně oznamovala brzký konec války, vypuknutí druhé světové války, vzestup a pád komunismu v Rusku nebo obavy před ateismem.

Obsah třetího zůstal dlouho utajen. Vatikán ho zveřejnil až v roce 2000 a popsal ho jako předpověď atentátu na Jana Pavla II. v 80. letech minulého století. Fátima se mezitím stala proslulým poutním místem.

Papež František je v Portugalsku na pětidenní návštěvě, v Lisabonu se konají katolické Světové dny mládeže. Součástí papežovy návštěvy byla mimo jiné křížová cesta v metropoli, které se v pátek večer podle tiskových agentur zúčastnilo až 800 000 lidí. 

Lucie Procházková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme