Peking zakázal holuby, modely letadel a otevírání oken. Připravuje se na komunistický sjezd

Tvrdá bezpečnostní opatření doprovází přípravy na Kongres čínské komunistické strany. Do hlavního města se sjíždí stovky komunistických zástupců. Úřady proto nařídily přísné kontroly obyvatel a zavedly nad hlavním městem bezletovou zónu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní zácpy se obyvatelé Pekingu snaží řešit na kolech | Foto: Robert Mikoláš

Jen týden do začátku Sjezdu v Pekingu čínská komunistická strana zpřísnila tvrdou cenzuru médií a internetu. Do hlavního města vyslala desetitisíce vojáků a dobrovolníků, kteří kontrolují a legitimují lidi.

Známé disidenty a aktivisty policisté pozatýkali nebo poslali do vzdálených provincií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mocenský boj před sjezdem čínských komunistů přiblížil Robert Mikoláš, bývalý zpravodaj ČRo v této zemi

V souvislosti s nadcházejícím sjezdem ale vláda zavádí i množství bizarních zákazů, včetně omezení prodeje modelů letadel a vrtulníků na dálkové ovládání nebo pouštění živých holubů. V taxi nesmí zase cestující otevírat okna nebo dveře a nic z nich vyhazovat.

V zemi zároveň vrcholí boj o moc i jednotlivé posty. A zákulisní jednání o tom, kdo povede nejlidnatější zemi světa, se vedou do posledního okamžiku. Samotný 18. sjezd Komunistické strany Číny, který potvrdí jména nového prezidenta, premiéra i členů stálého výboru politbyra, začíná příští týden 8. listopadu.

Podle posledních informací, které prosákly na veřejnost, to vypadá tak, že v sedmičlenném stálém výboru politbyra budou mít navrch konzervativci. I když v pomyslném osudí byla do poslední chvíle i jména dvou proreformních funkcionářů.

Oproti nim ve stálém výboru nebudou chybět například současný šéf propagandy KS Číny, stranický vládce největšího čínského města Šanghaje nebo vicepremiér Čang-Te-ťiang. Jeho jméno stojí za to si zapamatovat – příští rok na jaře se totiž stane šéfem parlamentu a bude tak číslem tři v čínské hierarchii - po prezidentovi a premiérovi.

Robert Mikoláš, mta, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme