Policie měla být tvrdší a zakročit dřív, připustil Cameron
Britská policie zvolila špatnou taktiku na počátku nepokojů, které otřásly Londýnem a některými dalšími anglickými městy. Uvedl to dnes britský premiér David Cameron během mimořádného jednání parlamentu. Šéf britské vlády také řekl, že i policejní velitelé připouštějí, že měli zasáhnout tvrdším způsobem a dřív. Zároveň ale stáli tváří v tvář něčemu, s čím se ještě nesetkali: rozsáhlému rabování a ničení na několika místech ve stejný čas.
„Cameron působil velmi odhodlaně a obecně je velmi dobrý řečník. Umí přesvědčit své posluchače o tom, že má pravdu a že je odhodlán něco s problémy dělat,“ řekla spolupracovnice Českého rozhlasu v Londýně Ivana Kottasová o vystoupení britského premiéra v parlamentu.
Spolupracovnice Českého rozhlasu v Londýně Ivana Kottasová mluví o projevu premiéra Davida Camerona v britském parlamentu v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
Dodala, že během svého vystoupení představil několik návrhů, jak se se současnou krizí vyrovnat, například předložil návrhy na kompenzaci škod pro lidi, kteří přišli při nepokojích o svůj majetek nebo jim byl nějakým způsobem poničen.
Pokud jde o policii, přiznal, že na začátku nejednala úplně správně, že její reakce byla pomalá a v ulicích bylo málo strážníků.
„Nicméně je následně pochválil za to, jak se dokázali vyrovnat s těmi nepokoji v dalších dnech,“ řekla Ivana Kottasová.
V ulicích Londýna je podle jejích slov stále 16 tisíc strážníků, což je zhruba třikrát víc než normálně. Podle prohlášení Davida Camerona tam budou i o víkendu, neboť vláda zřejmě počítá, že by mohlo dojít k dalším nepokojům.
Zatčených přibývá
Policisté v Londýně už začali s domovními prohlídkami. Podle agenturních zpráv bylo v souvislosti s nepokoji zatčeno už přes 1500 lidí, mezi nimiž mohou být i vůdci jednotlivých gangů. Policie používá i videozáznamy z pouličních kamer.
„Jsou to hodně mladí lidé, což je pro většinu Britů šokující. Mezi pochytanými výtržníky jsou i lidé ve věku jedenácti dvanácti let. Jsou to spíš lidé z chudších oblastí a ze sociálně slabších vrstev anglické společnosti. Nedá se říct, že by to byli pouze příslušníci menšin nebo většin. Skutečně jsou zastoupeny všechny rasy, všechna etnika,“ řekla Ivana Kottasová.
Média se podle jejích slov předhánějí v tom, kdo najde šťavnatější příběh. Jedním z nejnovějších je tak zpráva, že byla zatčena i dcera milionářů, kteří vlastní obrovskou farmu a velkou společnost.
Role sociálních médií
Jeden z návrhů opatření, která dnes vyhlásil premiér David Cameron, se týká i sociálních médií, přes něž se výtržníci svolávali.
Spolupracovník Českého rozhlasu 6 Jan Jůn mluví z Británie o nepokojích ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3
„Podle všeho, co jsem zaslechl od poslanců, půjde o zabavování mobilů a povolení k úplnému vypnutí sociálních sítí v případě podezření, že by se jednalo o přípravu nebo organizaci takového rabování, jako tomu bylo v posledních dnech,“ řekl spolupracovník Českého rozhlasu 6 Jan Jůn.
Odpor veřejnosti proti vypnutí sociálních sítí nepředpokládá. Po rabování a nepokojích totiž podle jeho slov udělalo britské veřejné mínění „obrat o 180 stupňů“ ve směru utužení pořádků.
Ve Walesu už policie zatkla několik mladých lidí kvůli podněcování ke kriminalitě na sociálních sítích.