Polská vládní strana udělala hodně pro to, aby volby nemohla prohrát, soudí publicista Kaczorowski

V Polsku začala ostrá část kampaně před říjnovými volbami. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) je zatím favoritem, na záda jí ale dýchá opoziční Občanská koalice seskupená kolem expremiéra Donalda Tuska. „PiS má velkou šanci pokračovat u vlády, protože se stále těší podpoře minimálně třetiny voličů a také proto, že v posledních osmi letech udělali mnoho pro to, aby volby nemohli prohrát,“ tvrdí polský publicista Aleksander Kaczorowski.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Sbírání hub je součástí naší svobody a my si je nenecháme vzít!“ hřímal předseda vládní PiS Jarosław Kaczyński

V Polsku začala ostrá část kampaně před říjnovými volbami | Foto: Andrzej Iwanczuk | Zdroj: Reuters

Pokud PiS získá více než 30 procent hlasů, je možné, že pro sestavení vlády nebude ani potřebovat žádného koaličního partnera, například v průzkumech třetí krajně pravicovou stranu Konfederace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Šárky Fenykové. Hostem je Aleksander Kaczorowski, polský publicista

„Jsou to lidé, kteří v průzkumech říkají, že by si přáli Polsko bez gayů nebo bez Židů, jsou i velice protiukrajinští a někteří mají spíš sympatie k Rusku a k Vladimiru Putinovi. Takového partnera by si Jarosław Kaczyński samozřejmě nepřál, ale když ho bude potřebovat, tak nebude mít na vybranou,“ uvádí novinář v Interview Plus Českého rozhlasu.

V průzkumech má nyní PiS se svými menšími spojenci 34,5 procenta, druhá Občanská koalice seskupená okolo Občanské platformy má přízeň 31,2 procenta dotázaných a její podpora od července roste.

„Většina Poláků je proti pokračování vlády, není ovšem jednotná ve svých názorech. Občanská platforma dlouho vládla a má schopnost sbírat hlasy voličů, kteří se bojí, aby jejich hlas nepropadl. Přitom je to strana středopravicová, ale snaží se získávat i liberální a levicové voliče. Je to skutečně široká platforma,“ vysvětluje Kaczorowski.

Solidarita s Ukrajinci trvá

Polská veřejnost je prý tradičně rozdělená mezi národně-konzervativní a prozápadní, liberálně-pokrokový tábor, přičemž toto dělení má své kořeny už v meziválečném období.

„Historický úspěch Kaczyńského tkví v tom, že pochopil, že velká část Poláků chce mít u moci stranu, která bude konzervativní a národní, ale zároveň bude dělat sociální až levicovou politiku. A on to dělá. Máme zde národně-konzervativní rétoriku a štědré sociální programy,“ popisuje dále publicista s tím, že v sociální politice vlády slibuje pokračovat i opozice.

Houby, migranti a vojáci. Polskem hýbou předvolební témata i opakování souboje Tuska s Kaczyńskim

Číst článek

Přibývá ovšem i lidí, kterým vadí rostoucí státní dluh. „Je obrovský, navíc značná část dluhů do něj není započtena. Například ministr obrany dojednal v Koreji nákupy zbraní za miliardy dolarů, na což si vláda vzala úvěry v komerčních korejských bankách. A budeme je splácet dalších 30 nebo 50 let,“ upozorňuje Kaczorowski.

Válka v sousední Ukrajině prý nahrává vládnoucí straně, protože mnoho lidí to nepovažuje za vhodnou dobu na změnu vlády. Přestože vládní politika, pokud jde o ukrajinské uprchlíky, příliš nefunguje, vláda i opozice se shodují, že je třeba jim nechat otevřené dveře.

„Poláci se na Ukrajince dívají jako na národ, se kterým mají mnoho společného. A z Polska je to do Běloruska a Ruska trošku blíž, takže pocit solidarity s Ukrajinci je velice silný,“ uzavírá publicista.

Jak volby ovlivní katolická církev nebo souběžně konané referendum, které chtějí opoziční voliči bojkotovat? Poslechněte si celý rozhovor v audiu nahoře.

Šárka Fenyková, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme