Putinův kuchař i vedoucí žoldácké Wagnerovy skupiny. Kdo je Prigožin a proč táhne na Moskvu?

Šéf Wagnerovy vojenské společnosti Jevgenij Prigožin obvinil ruské vojenské velení z útoku na jeho muže a vyzval k jeho odstranění, Prigožinovy hrozby ruské úřady považují za výzvu k ozbrojenému povstání. Co je jeho motivací? „Byl nucen konat, a to možná i proto, aby si zachoval své postavení,“ vysvětluje Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky.

Profil Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prigožin obvinil ruský stát, že Rusko dostatečně nebrání

Šéf ruských wagnerovců Jevgenij Prigožin | Zdroj: Profimedia

Dvaašedesátiletý ruský oligarcha a miliardář Prigožin podle médií vydělává na cateringu, státních zakázkách a žoldnéřských misích jím ovládané Wagnerovy soukromé vojenské společnosti. Bývá označován za člověka, který má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Prigožin se díky Wagnerově armádě stal jednou z hlavních tváří ruské agrese proti Ukrajině. Je častým kritikem ruského vojenského velení, které obviňuje z neschopnosti. Naopak výsledky své žoldnéřské armády, do které zapojil i vězně z ruských věznic, mnohdy nadsazuje.

Rusové útočili na Kyjev, Charkov nebo Dnipro. Ukrajinci nasadili protivzdušnou obranu

Číst článek

To, že je velitelem této skupiny, ale dlouho popíral. Poprvé přiznal, že je zakladatelem Wagnerovy skupiny, až loni v září. V příspěvku na ruské sociální síti Vkontakte uvedl, že ji v roce 2014 založil.

Během současné války na Ukrajině Prigožin patří k nejaktivnějším podporovatelům ruské agrese, často však také ostře kritizuje ruské vojenské i politické špičky.

I přesto se při spekulacích o možném nástupci Putina často objevovalo jeho jméno. Předtím, než na něj Moskva vydala zatykač, sahaly Prigožinovy kompetence tak hluboko do ruské správy, že mohl verbovat do své soukromé armády třeba i vězně. Kromě toho ho Putin nechal i kritizovat generální štáb armády.

Spory měl ale i s politiky, zejména s ruským ministrem obrany. Tomu odmítal například podřídit své jednotky, na rozdíl od třeba vůdce čečenských jednotek Ramzana Kadyrova. „Jde hlavně o to, aby ministr obrany Sergej Šojgu nějakým způsobem srovnal do latě Jevgenije Prigožina. Ten to ale odmítá, Šojgua nesnáší,“ komentoval tehdy situaci pro iROZHLAS.cz politolog Emil Aslan.

Wagnerovci se stáhli z Lipecké a Voroněžské oblasti. ‚Prioritou je Ukrajina,’ tvrdí Putin

Číst článek

Společně s rostoucím vlivem Prigožina se zvyšoval i počet sporů s ruskými úřady. I proto podle některých expertů vnikl do Ruska právě teď.

„Byl nucen konat, a to možná i proto, aby si zachoval své postavení. Takže to, co teď dělá, nemusí být vyvoláno proaktivní snahou řešení dlouhodobého sporu s ministerstvem obrany,“ vysvětluje Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky.

I přesto ale jeho „vzpoura“ není namířená proti Putinovi, se kterým měl dlouhá léta kladné vztahy.

„On tvrdí, že Putin byl klamán. Jestli v průběhu dnešního dne (soboty, pozn. red.), několika dní – nevíme, jak dlouho ta situace bude trvat – dojde i k tomu, že Prigožin řekne, že Putin klame, to by bylo něco nového,“ upozorňuje politický geograf a publicista Michael Romancov.

Kdo je Prigožin?

Rodák z tehdejšího Leningradu, dnešního Petrohradu, Jevgenij Prigožin se narodil 1. června 1961. Absolvoval sportovní internátní učiliště, závodně běhal na lyžích. Již v mládí se dostal do konfliktu se zákonem, byl podmíněně odsouzen za krádež. V roce 1981 byl odsouzen na 12 let vězení za loupež v organizované zločinecké skupině a další trestné činy.

Poničený most na Krymu ztíží ruské armádě možnost zásobování, uvádí rozbor BBC

Číst článek

Ve vězení strávil devět let, po propuštění začal podnikat. Nejprve měl stánek s občerstvením. Později stál u zrodu sítě supermarketů a především otevřel v Petrohradu luxusní restauraci, kterou si oblíbila tamní smetánka a několikrát ji navštívil i Vladimir Putin, s kterým se sblížil. I díky tomu získal přezdívku „Putinův kuchař“.

Prigožin následně získal z Kremlu řadu zakázek na VIP služby, otevřel restauraci v budově parlamentu. Díky tomu si vybudoval vazby na mnohé vlivné lidi v Rusku, čehož podle médií dokázal využívat ve svůj prospěch.

V současné době vlastní síť restaurací, cateringovou firmu Concord Catering a firmu Concord Management and Consulting, jejímž prostřednictvím řídí společnost zabývající se internetovými aktivitami proti Západu. Dlouhodobě patří k hlavním dodavatelům jídel do školních jídelen.

Rusko podle Zelenského ukrývá těla obětí protržené Kachovské přehrady

Číst článek

Deník MfDnes letos v únoru uvedl, že na státních zakázkách vydělal loni Prigožin v přepočtu rekordních téměř 30 miliard korun, což je zhruba polovina toho, co si jeho firmy vydělaly celkem v letech 2011 až 2021. Podle deníku o tom ve společném materiálu píší investigativci serveru Vjorstka a projektu Možem objasniť.

Prigožin je na sankčním seznamu Západu, a to už od dob anexe Krymu v roce 2014. Je terčem unijních sankcí i v souvislosti s působením jeho žoldnéřské skupiny v dalších zemích včetně Libye či Sýrie. Jeho dřívější žalobu proti zařazení na seznam unijní soud zamítl.

Na listině figuruje také několik předních členů Wagnerovy skupiny, ale i Prigožinova žena a syn. Americká FBI Prigožina zařadila na svůj seznam hledaných zločinců a vypsala odměnu na jeho dopadení.

Katherine Vašíčková, nel, tec, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme