Proti demonstrantům na Bahrajnu znovu zasáhla armáda

Bahrajnská armáda a policie zahájily časně ráno další rozsáhlý zásah proti demonstrantům. Snaží se vytlačit stovky lidí z Perlového náměstí, které je už měsíc centrem protivládních protestů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti se na Perlovém náměstí znovu střetli s policií a armádou | Zdroj: Reuters

Svědkové mluví o nasazení slzného plynu, ozývají se výbuchy. Prchající demonstranti prý najíždějí do policistů svými auty. Zatím není jasné, jestli se do střetu zapojily také jednotky okolních arabských států, které si na pomoc pozval bahrajnský režim.

Na ostrově už dva dny působí tisícovka vojáků ze Saúdské Arábie a pět set policistů ze Spojených arabských emirátů. Vyslání svých ozbrojených sil proti demonstrantům na Bahrajnu nevylučuje ani Katar. Všechny tyto ropné monarchie jsou blízkými vojenskými partnery Spojených států.

Američané zatím pouze vyzývají ke zdrženlivosti, ale invazi na Bahrajn nijak neodsoudily. Naopak Írán ji kritizuje jako nepřípustné vměšování. Bahrajn je velký asi jako Praha a má i stejný počet obyvatel. V podmínkách Perského zálivu ale tato země hraje mimořádnou roli, protože se na ní protínají zájmy Washingtonu a Teheránu.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme