Putin pochválil vojenskou rozvědku obviňovanou z útoku v Salisbury. ‚Znám vaše jedinečné možnosti,‘ řekl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vysoce ocenil profesionalitu ruské vojenské rozvědky - Hlavní správy generálního štábu armády. Tato rozvědka, na Západě stále označovaná starou zkratkou GRU, je přitom důvodně podezřelá z vražedného útoku v Británii na bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Sergei Bobylev | Zdroj: Reuters

Skripalovi byli letos v březnu v Salisbury na jihu Anglie terčem útoku bojovou toxickou látkou novičok. Oba otravu naštěstí přežili. Londýn pachatele vražedného pokusu identifikoval jako dva agenty ruské vojenské rozvědky. Investigativní novináři zjistili jejich pravou totožnost a potvrdili, že jde o pracovníky Hlavní správy generálního štábu armády (GU).

Důvod k vraždě? Agent Skripal měl před lety odhalit korupci šéfa ruských tajných služeb

Číst článek

Řada expertů i média tuto akci, včetně nepovedené snahy o její utajení a o zakrytí agentů, označily za zfušovanou.

„Jako vrchní velitel rozhodně znám vaše jedinečné možnosti, včetně provádění speciálních operací,“ prohlásil podle agentury TASS Putin na shromáždění v Moskvě u příležitosti 100. výročí, jež nynější ruská vojenská rozvědka slaví.

„Jsem přesvědčen o vaší profesionalitě, osobní odvaze a rozhodnosti, o tom, že každý z vás udělá všechno pro Rusko a náš lid,“ zdůraznil prezident.

Podle agentury TASS se rovněž vyslovil pro návrat k označení armádní rozvědky jako Hlavní zpravodajská správa generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace (GRU).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme