,Nechutné.‘ Reportéři bez hranic odsoudili Zemanova slova o akci pro novináře na saúdskoarabské ambasádě

Prezident Miloš Zeman ve středu nepřesně citoval vtip o tom, že má rád novináře a že by je pozval na banket na saúdskoarabské ambasádě. Odkazoval tak na vraždu novináře Džamála Chášukdžího, k níž došlo začátkem října na saúdskoarabském velvyslanectví v Istanbulu. Zemanova slova ve čtvrtek odsoudila mezinárodní organizace Reportéři bez hranic. „Je nechutné pozorovat, jak svůj cynismus přesunul až na tento level,“ řekla Pauline Adès-Mévelová.

Praha/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České republiky Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Prezident Zeman ve středu při odchodu z Poslanecké sněmovny, kde promluvil k rozpočtu na příští rok, novinářům po několika odpovědích na dotazy řekl, že se s nimi loučí a že mu přinesli krásnou fotografii z internetu, na které byl on.

„Z té fotografie vychází bublina: Mám rád novináře, možná, že je pozvu na večeři na saúdskoarabské velvyslanectví. Přeji vám přesto hezký den,“ dokončil.

Nepřesně tak citoval koláž satirika Tomáše Břínka (známého pod přezdívkou TMBK), která vznikla pro časopis Reflex.

Prezidentova poznámka, odkazující k smrti saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, jenž byl za doposud nevyjasněných okolností zavražděn na ambasádě v Istanbulu, pobouřila organizaci Reportéři bez hranic. Ta obhajuje svobodu tisku a médií po celém světě.

„Odsuzujeme tuto otřesnou provokaci namířenou proti novinářům,“ řekla Pauline Adès-Mévelová, šéfka organizace pro oblast Evropské unie a Balkánu.

„Je nechutné sledovat, jak svůj cynismus posunul až na tento level. Musí se omluvit novinářské komunitě a přestat s těmito odpudivými posměšky. Ty poslední - navíc pronesené v době oslav stého výročí Československa - vyvolávají obavy z nových útoků proti žurnalistům.“

Organizace navíc dodává, že prezident Zeman za sebou má dlouhou historii „špatných vtipů na adresu novinářů“. Připomíná například jeho vystoupení na tiskové konferenci s „kalašnikovem na novináře“ z loňského října či slova o likvidaci žurnalistů, jež pronesl během loňského setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Reportéři bez hranic v prohlášení také zmiňují obavy kvůli vzrůstajícímu počtu verbálních útoků směrem k novinářům v Česku i propad země v rámci žebříčku svobody tisku.

Na prohlášení Reportérů bez hranic prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ve čtvrtek odmítl reagovat. „Jde o žvást, který si nezaslouží jakoukoliv reakci,“ uvedl pro iROZHLAS.

‚Okamžitě rezignujte‘

V návaznosti na prezidentova slova ve sněmovně také v Česku vznikla petice, pod kterou se do pátečního dopoledne podepsalo téměř 3000 lidí. Jsou mezi nimi i známé osobnosti - režisérka Olga Sommerová, herečka a politička Taťana Fischerová, hudebník Michael Kocáb nebo sociolog Fedor Gál. 

Prezident Zeman se opět otřel o novináře, tentokrát v souvislosti s vraždou na saúdskoarabské ambasádě

Číst článek

„Způsob zneužití tohoto barbarského zločinu, kterého se Miloš Zeman dopustil, je neomluvitelný, neboť je zcela nepředstavitelný v jakékoliv normální vyspělé společnosti,“ píše se v petici. 

„V této situaci nemůžeme mlčet. Mlčení by znamenalo spoluúčast a spoluvinu. Miloš Zeman se rozhodl vyčlenit Českou republiku ze společnosti civilizovaných zemí. To je od nejvyššího ústavního činitele zcela nepřípustné. Vyzýváme proto Miloše Zemana k okamžité rezignaci z postu prezidenta České republiky,“ pokračuje text. 

Smrt novináře

Džamal Chášukdží, který se netajil kritikou saúdské monarchie, byl nezvěstný od 2. října. Toho dne vstoupil do budovy konzulátu v Istanbulu, aby získal dokumenty kvůli plánovanému sňatku.

Ankara postupně předkládala důkazy pro svá tvrzení, že novinář byl na konzulátu zavražděn, kvůli nimž byl Rijád pod stále silnějším mezinárodním tlakem. Nakonec přiznal, že šlo o vraždu, odmítá však, že by o ní vedení Saúdské Arábie předem vědělo.  

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme